#ZielonyPlanOdbudowy – pod tym hasłem Partia Zielonych przedstawiła podczas konwencji, która odbyła się 15 stycznia swój plan inicjatyw i działań prośrodowiskowych. Mają one pozwolić na rozwój biznesu i funkcjonowanie państwa z większym poszanowaniem zasobów naturalnych. Podczas konwencji wybrany został także nowy zarząd partii.
#ZielonyPlanOdbudowy – główne założenia
Jakie są główne założenia Zielonego Planu Odbudowy? Jest to program gospodarki opartej w stu procentach na odnawialnych źródłach energii. Ponadto: lepsza efektywność energetyczna budynków, elektryfikacja ciepłownictwa oraz likwidacja ubóstwa energetycznego. W programie znalazło się również ograniczenie emisji CO2 do co najmniej zerowej emisji netto. Innym postulatem jest ograniczenie emisji z transportu, modernizacja systemów transportu lokalnego, a także usprawnienie transportu w miastach.
Planujemy stopniowe wyłączanie elektrowni na węgiel zgodnie z harmonogramem zakończenia aktualnych kontraktów długoterminowych, przy jednoczesnym intensywnym planie inwestycyjnym w energetykę opartą na OZE – powiedziała nowa przewodnicząca partii Urszula Zielińska. – Stabilizację systemu osiągniemy nie dzięki energii jądrowej, ani elektrowniom węglowym, czy gazowym, ale dzięki odnawialnemu biogazowi, inteligentnej sieci przesyłowej, rozbudowie połączeń transgranicznych oraz innowacyjnym systemom magazynowania energii i wodorowi – dodała posłanka.
Przeczytaj także: Ekorozwiązania w Sejmie
Ustępujący z funkcji przewodniczącego Partii Zieloni Wojciech Kubalewski przestrzegał przed konsekwencjami braku działań prośrodowiskowych.
Nasze życie nie może być oparte na niekończącym się wzroście, skoro nasze zasoby są skończone – mówił Kubalewski. – Pojawiają się głosy, że dzięki postępowi technologicznemu możemy sięgnąć po rozmaite surowce głębiej, szybciej i skuteczniej. To krótkowzroczna prawda, bo oczywiste jest, że i ten rozwój i ten rozmach, napotkają swoje granice. (…) Zmiany klimatu doprowadzą nas, najprawdopodobniej za ok. 10 lat, do punktu bez powrotu. Nawiązując do popularnego ostatnio filmu: wzywamy dziś do Zielonego planu odbudowy, wszystkie siły polityczne: popatrzcie wreszcie w górę.
Jak zmianę sterów w Partii Zieloni i obecność kwestii prośrodowiskowych w programach różnych partii politycznych, komentuje Małgorzata Tracz? Posłanka dla Ekobiznes powiedziała:
Sprawa klimatu stała się mocnym tematem politycznym. Można spojrzeć na programy ugrupowań. Nie wszystkie parte polityczne uważają walkę o klimat za priorytet, tak jak Zieloni, natomiast nie ma już partii, która w ogóle by o klimacie nie mówiła – powiedziała serwisowi Ekobiznes Małgorzata Tracz. – Po siedmiu latach ze spokojem oddaję stery w nowe ręce. Teraz będę nadal Posłanką Partii Zieloni, członkinią Partii Zieloni. Będę wspierać Zielonych w rozwoju. Chciałabym się skupić bardziej na pracy na rzecz Dolnego Śląska.
Nowi przewodniczący wygrali z ogromnym poparciem
Nowymi przewodniczącymi Partii Zieloni zostali posłanka Urszula Zielińska oraz radny Szczecina Przemysław Słowik. Nowi przewodniczący otrzymali na obradującym w Warszawie kongresie partii po 104 głosy. Pozostali kandydaci otrzymali niewiele głosów popracia: Marek Kossakowski 20 głosów, Tomasz Korzan 5 głosów, Krystyna Boczkowska 26 głosów, a Karina Kozłowska wycofała swoją kandydaturę.
Zielińska i Słowik wchodzą na miejsce Wojciecha Kubalewskiego i Małgorzaty Tracz, którzy nie ubiegali się o kolejną kadencję.
Kim są nowi przewodniczący Partii Zieloni?
Urszula Zielińska jest posłanką na Sejm z Warszawy i przewodniczącą regionu mazowieckiego partii. Jak czytamy na stronie Zielonych, do 2017 r. pracowała za granicą jako ekspertka ds. marketingu. Po powrocie do kraju zaangażowała się w aktywizm ekologiczny i antysmogowy, obronę Puszczy Białowieskiej oraz działania na rzecz kobiet oraz uchodźców. W Sejmie pracuje m.in. w komisjach ds. energii i ochrony środowiska oraz w Parlamentarnym Zespole ds. Legalizacji Marihuany.
Przemysław Słowik jest z kolei radnym Szczecina i przewodniczącym koła Zielonych w tym mieście. Jak czytamy na stronie Zielnych do partii przeszedł z Nowoczesnej, w której barwach bez powodzenia startował w wyborach do Sejmu w 2015 r. W radzie miasta przewodniczy komisji ds. kultury i promocji. Jest wolontariuszem Pokojowego Patrolu oraz współzałożycielem miejskiego stowarzyszenia Nasze Śródmieście. Prywatnie jest menedżer w firmie dostarczającej kawę.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.