Inwestycja PKN Orlen i Baltic Power ma obsługiwać 76 turbin, z których każda będzie mierzyć ponad 200 metrów wysokości. Farma zajmie obszar o powierzchni 130 km kw. i położona będzie 23 km od linii brzegowej Morza Bałtyckiego, na wysokości Łeby i Choczewa.
Morska farma wiatrowa Baltic Power
Baza serwisowa będzie położona na terenie portu w Łebie, a jej zadaniem będzie codzienna obsługa farmy wiatrowej. Położenie to ma zapewnić możliwie najkrótszy czas reakcji ekip serwisowych, który wyniesie ok. 40 minut.
Polska stoi przed koniecznością transformacji źródeł wytwarzania energii, a Grupa ORLEN będzie liderem tego procesu. Dostęp do taniej, zielonej energii będzie jednym z podstawowych czynników decydujących o konkurencyjności gospodarki i możliwości stabilnego wzrostu w nadchodzących dekadach – powiedział Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.
Morska farma wiatrowa – Batic Power. Wybrany został wykonawca bazy
Generalnym wykonawcą budowy bazy będzie spółka ERBUD. Prace mają rozpocząć się w 2023 r. Do zadań spółki należeć będzie:
- przygotowanie terenu inwestycji,
- prace hydrotechniczne związane z przebudową nabrzeża,
- budowa kompleksu budynków bazy wraz z ich infrastrukturą.
3 do 4 jednostek CTV (Crew Transport Vessel) będzie stacjonowało w bazie na stałe, aby transportować personel serwisowy. Każda z nich będzie mogła przetransportować do 24 techników ze sprzętem. Baza ma operować 24 godziny na dobę przez 365 dni w roku. Pracować w niej będzie do 50 osób. Będą oni odpowiadać za eksploatację i utrzymanie morskiej farmy wiatrowej.
Przeczytaj także: Energetyka wiatrowa jako najtańsze źródło energii
Spółka ERBUD ma trzydziestoletnie doświadczenie w realizacji projektów budowlanych m.in. w obszarach energetyki i hydrotechniki w Polsce i Europie. Na potrzeby realizacji inwestycji wykonawca przewiduje zatrudnienie ok. 100 pracowników.
Morska farma wiatrowa Baltic Power – wybrana spółka odpowiedzialna za usługi inżyniera kontraktu
Baltic Power wybrał również spółkę odpowiedzialną za dostarczenie usługi inżyniera kontraktu dla bazy serwisowej. Firmą, która będzie nadzorowała cały proces inwestycyjny gwarantując jego terminową realizację, będzie Antea Polska. To część międzynarodowego konsorcjum wyspecjalizowanego w kompleksowym nadzorze inwestycji m.in. w obszarach energetyki, infrastruktury i gospodarki wodnej.
Najbardziej zaawansowany projekt budowy morskiej fary wiatrowej
Baltic Power to najbardziej zaawansowany projekt budowy morskiej farmy wiatrowej w polskiej części Bałtyku. W 2022 spółka zabezpieczyła umowy na produkcję, transport i instalację wszystkich kluczowych komponentów potrzebnych do realizacji inwestycji. Na początku 2023 r. projekt Baltic Power uzyskał pierwsze z wymaganych pozwoleń na budowę lądowej części przedsięwzięcia. To pierwsza tego typu decyzja wydana dla projektów offshore wind realizowanych w Polsce. Uzyskanie pozwolenia lądowego jest jednym z kamieni milowych koniecznych do podjęcia finalnej decyzji inwestycyjnej i rozpoczęcia budowy farmy w 2024 roku.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.