Yareal robi pionierski krok. Nową inwestycję mieszkaniową chce wyposażyć w elementy wykonane z poddanych upcyklingowi łopat elektrowni wiatrowych. Chodzi m.in. o meble ręcznie wyprodukowane ze śmigieł likwidowanych wiatraków. Docelowo również przestrzenie wspólne osiedla mają zostać wyposażone w małą architekturę powstałą z przetworzonych śmigieł. Są one wykonane z trwałego kompozytu, który nie wchodzi w reakcję ze środowiskiem.
Yareal już wcześniej wdrażał technologie zgodne z założeniami tzw. gospodarki obiegu zamkniętego. Największą skalę firma osiągnęła dotychczas w sztandarowej inwestycji biurowej, kompleksie LIXA. Zamontowano tam na elewacjach ponad 120 ton aluminiowych profili wykonanych z surowca pochodzącego z odzysku. Teraz Yareal włącza kolejny projekt, tym razem pozwalający na ponowne wykorzystanie wycofanych z eksploatacji łopat śmigieł elektrowni wiatrowych.
Od totemu do stacji przewijania niemowląt
To pierwszy w Polsce tak duży projekt zakładający szerokie zastosowanie łopat z recyklingu w nowo powstającej inwestycji mieszkaniowej. Na początku Yareal urządzi otoczenia biura sprzedaży warszawskiego osiedla oraz ustawi totem reklamowy wykonany z łopaty wiatraka.
Na terenie inwestycji planujemy z kolei wprowadzić małą architekturę wykonaną z elementów śmigieł, jednak już w dużo szerszym zakresie. Mogą to być nie tylko kompozytowe meble, czy donice, ale również plenerowe stacje do przewijania i karmienia niemowląt. A nawet znacznie większe konstrukcje jak np. zadaszenia parkingów rowerowych. Zamiast kupować wyposażenie wykonane z nowych surowców, wykorzystamy już istniejące, niezwykle trwałe i wytrzymałe materiały, które przestały być potrzebne w ich pierwotnym zastosowaniu. Wspólnie z ekspertami od recyklingu projektujemy właśnie wyposażenie oraz zagospodarowanie przestrzeni wspólnych rozległego patio osiedla. A także przylegającego do inwestycji ogólnodostępnego parku, który będziemy rozbudowywać w ramach realizacji kolejnych etapów. Już teraz rozważamy zastosowanie podobnych rozwiązań w kolejnych inwestycjach mieszkaniowych i biurowych – wyjaśnia Jacek Zengteler, dyrektor generalny Yareal.

Partnerem Yareal w realizacji projektu upcyklingu śmigieł będzie konsorcjum firm, złożone z GP Renewables Group, P.W. ANMET, oraz Wings For Living. Efektem bliskiej współpracy GP Renewables z firmą P.W. ANMET, jest wybudowana kilka tygodni temu pierwsza w Polsce kładka dla rowerzystów i pieszych w Szprotawie. Oczywiście, wykonana zgodnie z ideą upcyklingu łopat wiatraków.
Przeczytaj także: Polscy naukowcy pracują nad recyklingiem paneli PV
Drugie życie śmigieł
Zagospodarowanie zużytych elementów elektrowni wiatrowych staje się coraz większym wyzwaniem w skali globalnej. Tymczasem wycofane z użytku śmigła mogą w architekturze krajobrazu współtworzyć i zdobić przestrzenie miejskie nawet przez kilkadziesiąt lat. Meble, ławki, bloki geotechniczne, a nawet niewielkie mosty wykonane z materiałów z recyclingu, są w co najmniej 90 proc. skonstruowane z odpowiednio pociętych i przetworzonych łopat pochodzących z odzysku.
To masywne konstrukcje, które – choć prezentują się lekko i nowocześnie – bardzo trudno zniszczyć, a nawet uszkodzić. Zaprojektowane na potrzeby Yareal meble do przestrzeni miejskiej będą odporne na zmienne warunki pogodowe i łatwe w utrzymaniu. Elementy ponownie wykorzystanego kompozytu mogą zostać oznaczone informacją, z jakiej farmy wiatrowej pochodzą oraz ile zielonej energii wytworzyło śmigło w swoim ‘pierwszym życiu’. Pozwoli to zaaranżować np. skwer, czy ogród w niepowtarzalnym stylu, a jednocześnie urealnić ideę ‘drugiego życia’ wiatraka, który przez kolejne dziesięciolecia będzie służył np. jako rekreacyjna leżanka, stół, czy wiata chroniąca rowery przed opadami – dodaje Jakub Kosiński, Chief Marketing Officer GP Renewables.
Certyfikowane budynki
W zakresie „zielonego rozwoju” kluczowym zobowiązaniem Yareal jest certyfikacja wszystkich zrównoważonych inwestycji w systemie oceny wielokryterialnej BREEAM. Certyfikowanie inwestycji pozwala na ocenę skali odziaływania projektów oraz na redukcję wpływu, jaki budowa, a potem gotowe budynki wywierają na środowisko. Yareal zgromadził już 12 certyfikatów BREEAM obejmujących prawie 40 budynków wielorodzinnych i domów. W większości otrzymały one ocenę Very Good, czyli najwyższą, jaką przyznano dotychczas budynkom mieszkalnym w Polsce. Aktualnie także jeden z projektów mieszkaniowych Yareal uczestniczy w pilotażowym programie nowego polskiego certyfikatu oceny wielokryterialnej „Zielony Dom”.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.