W najbliższy piątek Kraków włączy się w ogólnopolską akcję „Alarm dla klimatu”. 29 października kładka o. Bernatka oraz wieża telewizyjna firmy Emitel na Krzemionkach zaświecą się na zielono.
W komunikacie prasowym miasto przypomina, że do końca przyszłego roku ma zamiar opracować Strategię Klimatyczną Krakowa. Przedstawi ona plan dojścia do neutralności klimatycznej. Dokument zakłada m.in. osiągnięcie neutralności klimatycznej nie później niż do 2050 roku.
Miasto, wsłuchując się w głosy krakowian, wdraża rozwiązania wpisujące się w rekomendacje wypracowane w ramach Krakowskiego Panelu Klimatycznego.
Przeczytaj także: Ekologia – czym się zajmuje i co to jest?
Do najważniejszych zadań należą m.in. kontynuacja programu montażu odnawialnych źródeł energii (paneli fotowoltaicznych, solarnych i pomp ciepła). Inne istotne zadanie to rozwój programu krakowskiej mikroretencji wód opadowych i systemu odwadniania miasta.
W komunikacie przypomniano również, że Kraków to jedno z pierwszych miast, które od 2014 roku udziela dotacji celowej na wykonanie systemów do gromadzenia i wykorzystywania wód opadowych. Co ważne, w latach 2014-2020 przeznaczono na ten cel 6,4 mln zł. W ramach dotacji wykonano 841 systemów do gromadzenia i wykorzystania wód deszczowych.
Miasto zadba o zwiększenie lesistości
Ponadto Kraków stawia również na rozwój pasywnej energetycznie oczyszczalni ścieków oraz działalność Ekospalarni.
Wśród wyzwań, które stoją przed dawną stolicą Polski wskazano w komunikacie realizację programu zwiększania lesistości do 2040 roku. W jego ramach w Krakowie nasadzonych zostanie 7 mln sadzonek drzewek. Planowana jest także dalsza rewitalizacja istniejących parków, tworzenie nowych parków kieszonkowych w miejscach, w których zieleni jest mniej.
Zobacz też: Ekologiczne murale No Fluff Jobs w Krakowie i Poznaniu
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.