Tuż przed świętami ruszyła kolejna odsłona akcji „Kino za baterie”. Uczniowie krakowskich szkół za zebrane zużyte baterie otrzymają bilet do kina. Akcja ma na celu edukację dzieci i młodzieży w zakresie właściwego postępowania z zużytymi bateriami.
Szczegóły programu „Kino za baterie” przedstawia krakowskie Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania. Mogą się do niego zgłaszać szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, które mają siedzibę na terenie Gminy Miejskiej Kraków (dopuszcza się również udział innych placówek oświatowo-wychowawczych). Nie ma natomiast możliwości zgłaszania poszczególnych klas lub grup jako osobnych uczestników.
„Kino za baterie” – co należy zrobić, by wziąć udział w akcji?
Zainteresowane udziałem w akcji placówki w pierwszej kolejności powinny pobrać i wypełnić Formularz Uczestnictwa. Następnie dyrektor zgłaszanej placówki wyznacza Szkolnego Koordynatora, który będzie odpowiedzialny za jej uczestnictwo w programie.
Wypełniony i podpisany przez dyrektora placówki formularz należy zeskanować i przesłać pocztą elektroniczną (w formacie PDF) na adres: edukacja@mpo.krakow.pl.
MPO zwraca uwagę, że w nowej edycji akcji mogą wziąć udział placówki uczestniczące w poprzedniej. Powinny wówczas na nowo przesłać Formularz Uczestnictwa.
Przeczytaj także: Co to jest ekologia?
Placówka zgłoszona do programu otrzymuje oznakowany plastikowy pojemnik do prowadzenia zbiórki baterii oraz plakat edukacyjny, który dostarcza wiedzy na temat zużytych baterii i zarazem zachęca do udziału w programie. Następnie w ciągu 14 dni roboczych należy przesłać na wspomniany wcześniej adres e-mail zdjęcie ukazujące miejsce zbiórki baterii z widocznym pojemnikiem i umieszczonym bezpośrednio przy nim plakatem.
W dostarczonych pojemnikach można gromadzić jedynie zużyte, nieuszkodzone baterie pochodzące z urządzeń wykorzystywanych w gospodarstwie domowym. W pojemnikach nie można umieszczać akumulatorów lub baterii o rozmiarach większych niż baterie typu D (R20). Zakaz dotyczy też baterii z telefonów, smartfonów i komputerów przenośnych. Zabronione jest również umieszczanie w pojemnikach baterii uszkodzonych, baterii które były w jakikolwiek sposób przerabiane lub otwierane. Nie wolno także umieszczać baterii, z których wydostają się jakiekolwiek substancje.
Zapełnienie pojemnika zgłasza mailowo Szkolny Koordynator z danej placówki, podając jej adres i preferowaną datę odbioru baterii. Odbierane są one przez specjalistyczny, oznakowany pojazd ELEKTROBRYGADY w ciągu 3 do 7 dni roboczych od przyjęcia zgłoszenia. W momencie odbioru baterie zebrane w pojemnikach zostają zważone, a ich waga jest zapisywana w odpowiednim formularzu, którego jeden egzemplarz pozostaje w szkole. Opróżniony pojemnik jest pozostawiany w szkole, aby umożliwić dalszą zbiórkę baterii.
1 bilet za 2 kg baterii
Nagrodą za zbiórkę baterii są bilety do krakowskich kin: Cinema City, Multikino, oraz Kijów. Bilety przyznawane są według przelicznika: 1 bilet do kina za 2 kg oddanych baterii. Każda placówka biorąca udział w programie posiada konto, na którym odnotowywana jest ilość przekazywanych baterii oraz liczba wykorzystywanych biletów.
Celem programu „Kino za baterie” jest edukacja ekologiczna dzieci i młodzieży w zakresie właściwego postępowania z zużytymi bateriami. Krakowskie MPO przypomina, że zużyte baterie zawierają wiele szkodliwych substancji, dlatego nie wolno ich wyrzucać razem z innymi odpadami.
Zobacz też: Centrum ElektroEkologii po miesiącu
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.