Polska wieś stawia na zielone technologie, zwłaszcza w dziedzinie energetyki. Liczba użytkowników instalacji fotowoltaicznych w gminach wiejskich jest o połowę wyższa niż w miastach i aż osiem razy wyższa w porównaniu z klientami miast powiatowych. W nowoczesne rozwiązania inwestują przede wszystkim gospodarstwa agroturystyczne, wychodząc w ten sposób naprzeciw oczekiwaniom gości.
Polacy coraz chętniej inwestują w zieloną energię, zarówno z chęci ochrony środowiska naturalnego, jak i ze względu na zapowiadane zmiany w rozliczeniach energii dla prosumentów. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się domowe pompy ciepła, magazyny energii, a przede wszystkim moduły fotowoltaiczne – w tym ostatnim przypadku wzrost liczby nowych instalacji wynosi nawet 200 proc. w skali roku. Jak podała Agencja Rynku Energii, użytkowników PV jest już w Polsce ponad 500 tys. – od początku 2021 roku wyprodukowali oni i wprowadzili do sieci łącznie 243 tys. MWh energii.
Fotowoltaika – koszt, co to jest i jak działa? Przeczytasz tutaj.
Polska wieś fotowoltaiką stoi
Z danych zgromadzonych przez firmę Foton Technik wynika, że największe zainteresowanie instalacjami fotowoltaicznymi zgłaszają mieszańcy gmin wiejskich. Wytłumaczenie jest dość proste: w miastach przeważa zabudowa wielorodzinna, która ogranicza możliwość instalacji PV, ponadto bloki mieszkalne korzystają głównie z ciepła systemowego. Liczba klientów w gminach wiejskich jest – według danych Foton Technik – o połowę wyższa niż w miastach, ponad dwukrotnie wyższa niż w gminach miejskich i aż osiem razy wyższa w porównaniu z miastami powiatowymi.
Po nowoczesne rozwiązania z dziedziny energetyki szczególnie chętnie sięgają gospodarstwa agroturystyczne. Po części wynika to z oczekiwań ich potencjalnych gości, którzy chcą kojarzyć wieś z ekologią, po części natomiast z realnych oszczędności. Panele PV połączone z pompą ciepła pozwalają bowiem na znaczne ograniczenie kosztów związanych z ogrzewaniem oraz wykorzystywaniem energii elektrycznej, co w konsekwencji prowadzi do większej rentowności biznesu. Oszczędności dostrzegają też właściciele gospodarstw prowadzących działalność rolniczą, zwłaszcza ci specjalizujący się w hodowli zwierząt, mleczarstwie oraz przetwórstwie żywności. Tego rodzaju gospodarstwa zużywają znaczne ilości energii na oświetlenie, ogrzewanie, chłodnie i pracę specjalistycznych urządzeń np. dojarek.
Fotowoltaika równa się niezależność
Brak prądu to przestój w produkcji, a tym samym straty finansowe. Na wsiach natomiast okresowe przerwy w dostawie energii elektrycznej nie należą do rzadkości – wynika to głównie z faktu, że infrastruktura sieciowa jest modernizowana wolniej niż w miastach, a przez to bardziej podatna na uszkodzenia, choćby na skutek gwałtownej burzy. Fotowoltaika zaś zapewnia niezależność energetyczną – także od wahań cen paliw.
Z każdym rokiem realizujemy coraz więcej instalacji dla przedsiębiorstw rolnych. Motorem napędowym rozwoju fotowoltaiki i pomp ciepła są relatywnie niskie stopy procentowe. Dodatkowo, oferty leasingowe są dziś realizowane na bardzo dobrych warunkach, dzięki czemu raty są często niższe niż rachunki za prąd generowane bez instalacji. Warto dodać, że istnieją również formy wsparcia dla inwestycji OZE, m.in. w ramach programu Agroenergia, który wkrótce zostanie uruchomiony – komentuje Monika Karlicka, ekspertka Foton Technik. – Będzie można dofinansować pompę ciepła o mocy 10-50 kW oraz instalację fotowoltaiczną w przedziale mocy 10-50 kW. W przypadku inwestycji w PV możliwe będzie również uzyskanie wsparcia do zintegrowanego z nim magazynu energii. Poziom dofinansowania zależny będzie od mocy instalowanego urządzenia.
Ponadto od 2017 roku inwestorzy płacący podatek rolny mogą w jego ramach odliczyć nawet 25 proc. kosztów instalacji fotowoltaicznych. Osoby nie prowadzące gospodarstwa rolnego natomiast mogą się ubiegać o dotacje z programu Mój Prąd oraz programów lokalnych.
Przeczytaj także: Fotowoltaika – jaka jest opłacalność inwestycji?
Dzierżawa gruntu pod budowę dużych instalacji
Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem jest oddawanie w dzierżawę ziemi pod budowę większej instalacji fotowoltaicznej. Za ich powstawanie odpowiedzialny jest nie właściciel gruntu, lecz operator – na jego barkach spoczywa też ciężar załatwienia formalności.
To bardzo opłacalny model współpracy dla właścicieli gruntów i widzimy duże zainteresowanie rolników dzierżawą, gdy poszukujemy terenów pod większe instalacje – komentuje Cezary Wawrzos, szef Działu Projektów w Foton Technik. – Trend ten nie znalazł jeszcze odzwierciedlenia w raportach URE z uwagi na dłuższy proces administracyjny niż w przypadku mikro instalacji. Jednak z danych Instytutu Energetyki Odnawialnej wynika, że czterech największych operatorów sieci dystrybucyjnej w Polsce w ostatnim kwartale 2020 roku wydało warunki przyłączenia na instalacje o mocy ponad 1,8 GW. Te projekty zostaną wybudowane w ciągu najbliższych 3 lat. Większość z tych instalacji jest zlokalizowana właśnie na wydzierżawionych działkach.
Agrofotowoltaika – ochrona roślin i bioróżnorodności
Czy jeden grunt można wykorzystać równocześnie pod uprawę roślin i budowę instalacji fotowoltaicznej? Jak najbardziej. Co więcej: warto to robić – ustawiane wyżej moduły chronią bowiem uprawy przed czynnikami atmosferycznymi np. nadmiernym nasłonecznieniem, silnymi wiatrami i ulewnymi deszczami. Rozwiązanie to właściciele gospodarstw docenią zwłaszcza podczas suchego lata, dzięki osłonie woda wolniej wyparowuje bowiem z gleby, co pozwala ograniczyć podlewanie. Dobranie odpowiedniej roślinności podnosi ponadto bioróżnorodność w miejscu, w którym stoi farma fotowoltaiczna.
O firmie FOTON Technik Sp. z o.o
Firma jest liderem na rynku instalacji fotowoltaicznych w Polsce. Firma jest częścią Grupy innogy/E.ON, wiodącego koncernu energetycznego w Europie. FOTON Technik projektuje i instaluje systemy fotowoltaiczne, a także oferuje pompy ciepła i magazyny energii klientom na terenie całej Polski. Stale poszerza portfolio swoich produktów o najnowocześniejsze rozwiązania. Obsługuje zarówno klientów indywidualnych, jak i biznesowych.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.