Różnorodność i efektywność środowiskowa są ze sobą powiązane – wynika z badań firmy Arabesque. Najnowsza analiza pokazała, że im więcej kobiet u sterów firm, tym większe szanse na osiągnięcie celów klimatycznych. To pierwsze tego rodzaju badanie na świecie.
- liczne badania pokazują, że kobiety mają większą świadomość ekologiczną niż mężczyźni
- z raportu Arabesque wynika, że firmy zarządzane przez kobiety są bardziej skłonne do realizacji celów klimatycznych
Wysoka świadomość
ekologiczna jest bardziej charakterystyczna dla kobiet niż mężczyzn. Według badań Quality Watch aż 71 proc. kobiet i tylko 59 proc. mężczyzn uważa, że konieczność ochrony środowiska to obecnie najwyższy priorytet. Z analizy Women’s Forum wynika natomiast, że kobiety chętniej niż mężczyźni wprowadzają w swoim życiu modyfikacje mające przeciwdziałać zmianom klimatu. Dla przykładu: 59 proc. kobiet i 51 proc. mężczyzn stara się rezygnować z produktów jednorazowego użytku, 38 proc. pań i 31 proc. panów próbuje ograniczać konsumpcyjny styl życia. Jak się okazuje, te preferencje przekładają się także na biznes i jego
cele klimatyczne.Firmy zarządzane przez kobiety chętniej realizują cele klimatyczne
Badanie przeprowadzone przez firmę Arabesque, zajmującą się zarządzaniem aktywami, wykazało, że im więcej kobiet w zarządzie, tym większe szanse firmy na osiagnięcie globalnych celów klimatycznych. Badacze Arabesque wzięli pod lupę 1 tys. największych firm na całym świecie. Odkryli, że 20 proc. z nich, miało najbardziej zróżnicowany pod względem płci skład zarządu i to właśnie ten odsetek był bardziej zorientowany na ograniczenie globalnego ocieplenia na poziomie 1,5 st. C powyżej średniej sprzed epoki przemysłowej do 2050 roku. Zdaniem naukowców ONZ osiągnięcie tego celu ma kluczowe znaczenie dla uniknięcia nieodwracalnych szkód na Ziemi.
Raport Arabesque pokazał, że postępy w zakresie zrównoważonego rozwoju światowych firm w latach 2017-202 były bardzo nierówne. Prawie wszystkie badane firmy zobowiązały się do przestrzegania polityki zrównoważonego rozwoju, ale znacznie mniej wyznaczyło konkretne cele w tym zakresie. W Wielkiej Brytanii cele klimatyczne zwiększyły się o blisko jedną czwartą – dziś posiada je 54 proc. przedsiębiorstw. USA zanotowały wzrost o 1/3, czyli do 47 proc., a Włochy o 1/5 – do 35 proc. Tymczasem w Niemczech cele zmniejszyły się o 3 proc. – do 80 proc.