15 mln dolarów – taką kwotę przekazała fundacja Rihanny organizacjom zajmującym się sprawiedliwością klimatyczną. Kwota ta została rozdzielona pomiędzy 18 podmiotów działających w USA oraz na Karaibach. Zdaniem wokalistki, społeczności wyspiarskie są najbardziej doświadczane przez zmiany klimatu.
Czym jest sprawiedliwość klimatyczna? Terminu tego używa się do opisania globalnego ocieplenia jako kwestii nie tylko środowiskowej, ale także etycznej i politycznej. Chodzi o sytuację historycznie marginalizowanych grup, takich jak kobiety, społeczności tubylcze i społeczności o innych niż biała kolorach skóry. To właśnie one borykają się z groźniejszymi konsekwencjami zmiany klimatu. Rihanna akcentuje też problemy ludności z krajów wyspiarskich – sama pochodzi z karaibskiej wyspy Barbados.
Narody wyspiarskie najbardziej obciążone
Wokalistka prowadzi Clara Lionel Foundation, której nazwa pochodzi od imion dziadków Rihanny. Instytucja ta priorytetowo traktuje kwestie zmian klimatycznych, zwłaszcza sprawiedliwości klimatycznej. Właśnie ogłosiła ona darowiznę na rzecz 18 organizacji zajmujących się sprawiedliwością klimatyczną z krajów karaibskich i USA. Należą do nich Climate Justice Alliance, Indigenous Environmental Network i Movement for Black Lives. Fundacja przeznaczyła na ten cel 15 mln dolarów.
Katastrofy klimatyczne, których częstotliwość i intensywność narasta, nie mają jednakowego wpływu na wszystkie społeczności. Kraje z niedostatecznymi zasobami, społeczności kolorowe i narody wyspiarskie stoją w obliczu największego obciążenia. Aby zwalczyć tę nierówność, fundatorzy muszą budować partnerstwa z organizacjami, uznając ich głębokie zrozumienie tego, co jest konieczne do osiągnięcia sprawiedliwości klimatycznej w ich własnych społecznościach – czytamy w oświadczeniu Clara Lionel Foundation.
Przeczytaj także: Zmiany klimatu jako największe wyzwanie ludzkości
Grupy marginalizowane u sterów
Organizacje, które wsparła fundacja Rihanny, działają na terenie siedmiu krajów karaibskich i wszystkich pięćdziesięciu stanów USA. Co istotne, kierują nimi kobiety, młodzież, osoby czarnoskóre, rdzenni mieszkańcy wspomnianych terytoriów mieszkańców oraz społeczności LGBTQIA+. Jak czytamy w komunikacie prasowym, są to „niestrudzeni działacze i innowatorzy, skutecznie i szybko reagujący na zmiany klimatyczne”.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.