Dlaczego zielona transformacja jest potrzebna i w jaki sposób ją przeprowadzić? Czy dekarbonizacja Polski jest możliwa i jakie działania trzeba wdrożyć, by przyspieszyć transformację energetyczną w naszym kraju?
Dzięki m.in. sięgnięciu po odnawialne źródła energii (OZE) możemy doprowadzić do zmniejszenia zapotrzebowania na gaz oraz do dekarbonizacji Polski.
Po co jest potrzebna zielona transformacja?
Odchodzenie od paliw kopalnych i produkcja czystej energii, to działania, które wymusza na nas m.in. coraz szybsza degradacja środowiska naturalnego.
Odchodzenie od używania węgla to duży krok, ale bardzo potrzebny, by przeprowadzić zmianę i by odwrócić chociaż cześć niepokojących zjawisk świadczących o niszczeniu środowiska – mówi Michał Kitkowski, prezes firmy SunSol z Gdańska, od 9 lat dostarczającej instalacje fotowoltaiczne, magazyny energii oraz pompy ciepła, a także systemy ładowania samochodów elektrycznych na terenie całej Polski. – Teraz obserwujemy już m.in. postępujące z roku na rok globalne ocieplenie, w skutek którego topnieją lodowce. Już za 10 lat poziom wód w morzach i oceanach może podnieść się na tyle, że wiele miejscowości nadmorskich będzie miało ogromny problem z ocaleniem się przed żywiołem, jakim będą powodzie – przestrzega Kitkowski, który przed założeniem firmy SunSol odbył dwuletnią podróż dookoła świata, gdzie zaobserwował na własne oczy postępującą degradację naszej planety wywołaną nadmierną ilością spalin i odpadów.
Ponadto ostatnie działania Rosji, wypowiedzenie wojny w Ukrainie, spowodowały, że Polska musi przyspieszyć wprowadzanie rozwiązań, które pozwolą najpierw ograniczyć, a później zupełnie zatrzymać dostawy węgla i gazu z Rosji. Do tej pory państwo płaciło niebotyczne kwoty za dostawy tych surowców, a to pozwala Kremlowi na finasowanie m.in. rosyjskiego wojska, a także pozwalało na posiadanie wpływowego głosu w Europie.
Ile surowców pozyskiwaliśmy z Rosji?
Udział Rosji w imporcie do Polski, według danych zebranych przez Forum Energii, wynosił w ciągu ostatnich 20 lat 87 proc. dla ropy naftowej, 72 proc. dla gazu ziemnego, 62 proc. dla węgla kamiennego. Tak też, aby wprowadzić realne uniezależnienie się od Rosji, trzeba pomyśleć o zamianie tych surowców na inne, równie wydajne, a w dodatku przyjazne środowisku.
Niemcy w końcu deklarują wprowadzenie zmian
Trwająca od 24 lutego 2022 r. wojna na Ukrainie uaktywniła w Europie dialog o przyspieszeniu transformacji sposobów dostarczania energii. Niemcy już zmieniły plan i przeznaczą znacznie więcej, niż planowali wcześniej na działania mające na celu wdrożenie zielonej energetyki w swoim kraju. Stawiają przede wszystkim na fotowoltaikę. Niemiecki rząd chce, aby w Niemczech co roku powstawały systemy fotowoltaiczne o mocy 4 razy większej niż obecnie. Tym samym do 2030 ogólna moc niemieckich instalacji fotowoltaicznej ma wzrosnąć do 200 GW (obecnie ma 60 GW).
Teraz niemieckie władze zapowiedziały także pakiet działań związanych z przyspieszeniem transformacji energetycznej, na który w ciągu kilku lat chcą wydać znacznie więcej funduszy.
W perspektywie najbliższych czterech lat Berlin chce wydać 200 mld euro na projekty związane z ochroną klimatu i budowaniem bezpieczeństwa energetycznego – w tym na rozwój technologii wodorowych i budowę infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych.
Czym jest zielona transformacja?
Transformacja energetyczna w kierunku wykorzystywania odnawialnych źródeł energii to krok w kierunku przyszłości, który już się dzieje. W Polsce jest już ponad 800 tysięcy prosumentów, czyli właścicieli instalacji fotowoltaicznej, a ta liczba rośnie z dnia na dzień. Aby móc znacznie ograniczyć dostawy węgla i innych surowców, których ilość jest ograniczona, np. gaz ziemny, oprócz fotowoltaiki potrzebne jest też masowe magazynowanie energii ze słońca czy z wiatru. Ponadto istotne w ekoprzemianie jest też wykorzystanie technologii wodorowych.
Co ważne, w przeciągu najbliższych kilkudziesięciu lat nie jest możliwe całkowite zaprzestanie produkcji prądu przez elektrociepłownie. Jednak można znacznie ograniczyć ich pracę poprzez podłączanie do sieci coraz większej liczby instalacji fotowoltaicznych, a także poprzez modernizację przestarzałych sieci energetycznych.
Zielona transformacja to także zmiana sposobu myślenia. Już nie można myśleć na zasadzie „wszyscy palili węglem i było dobrze, więc ja też będę palić”. Warto zastanowić się na tym, jak palenie węglem zdewastowało naszą planetę, nasz klimat i pozbawia miejsca do życia przyszłe pokolenia – mówi Michał Kitkowski z SunSol. – Po drugie, ważne jest to, by rząd RP doprowadził do otrzymania funduszy z Unii Europejskiej, tak by Polska miała możliwość realizacji programów wsparcia finansowego na m.in. termomodernizację budynków czy instalacje fotowoltaiczne dla miejsc użyteczności publicznej (urzędy, szkoły itp.). Ponadto, moim zdaniem, rządowe dotacje do instalacji fotowoltaicznych, magazynów energii oraz pomp ciepła powinny być bardziej atrakcyjne i obejmować w większym lub chociaż równym stopniu przedsiębiorców, co indywidualnych mieszkańców czy rolników – wylicza Kitkowski.
W procesie dekarbonizacji Polski niezbędnym elementem jest też odpowiednie budownictwo i termomodernizacja. Nowe Warunki Techniczne, które uregulowała Unia Europejska są bardzo restrykcyjne, ale dotyczą jedynie nowego budownictwa. W Polsce przeważają zabudowy jednorodzinne i znaczna większość domów, budowanych w ubiegłym stuleciu nie jest odpowiednio docieplona, więc tym samym generuje duże straty ciepła.
Magazynowanie energii coraz bardziej istotne
W świetle nowych przepisów OZE, które wejdą w życie od 1 kwietnia 2022 r. w Polsce w znacznie bardziej opłacalne stanie się inwestowanie w przydomowe magazyny energii. Wszyscy nowi prosumenci od lipca tego roku zaczną rozliczać się z siecią energetyczną gotówko. To znaczy, że nadwyżki wyprodukowanej energii będą sprzedawać (i tym samym zasilać nimi inne gospodarstwa), a w razie potrzeby, np. po zmroku, prąd ten będą kupować. Jednak, by jak najlepiej zagospodarować energię ze słońca, warto posiadać domowy magazyn energii. Dzięki niemu, po zachodzie słońca nadal będziemy mogli korzystać z czystej energii, a nie z tej wyprodukowanej przez elektrociepłownię.
Warto dodać, że w najnowszym rządowym programie Mój Prąd 4.0 po raz pierwszy w historii przewidziano dodatkowe dofinansowanie do fotowoltaiki z magazynem energii.
Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoja instalacja fotowoltaiczna będzie wykonana z najwyższej jakości komponentów, a firma, która ją wykonała nie zniknie z rynku po wprowadzeniu nowych przepisów, skontaktuj się doradcą SunSol. Firma wykonuje instalacje fotowoltaiczne na terenie całej Polski od 10 lat. SunSol na swoim koncie posiada także fotowoltaikę wykonaną w takich nietypowych miejscach jak biegun północny, południowy czy Malediwy.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.