„Jesteśmy zdeterminowani, by osiągnąć sukces” – zapewnia Tauron. Sukces ten dotyczy zielonej części działalności koncernu, czyli OZE. Do 2025 roku Tauron chce posiadać 1,6 GW w energii odnawialnej – zarówno ze słońca, jak i z wiatru. Rozwojem tego sektora zajmie się nowo powołana spółka Tauron Zielona Energia.
- Tauron wydzielił oddzielną spółkę w grupie – Tauron Zielona Energia
- Nowa spółka zajmie się rozwojem inwestycji w OZE w ramach planu dysponowania 1600 MW mocy w OZE do 2025 roku
- Tauron Zielona Energia kontynuuje proces pozyskiwania gruntów pod budowę nowych farm fotowoltaicznych i wiatrowych
Tauron Zielona Energia to nowa spółka w grupie, która konsoliduje kompetencje w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii. Odpowiada za przygotowanie inwestycji OZE, akwizycje projektów, a także prowadzić nadzór inwestycyjny nad farmami fotowoltaicznymi i lądowymi farmami wiatrowymi.
Realizując założenia Zielonego Zwrotu w zakresie budowanych nowych mocy zainstalowanych w odnawialnych źródłach energii sięgamy po zdywersyfikowane narzędzia. Stawiamy przede wszystkim na rozwój projektów farm wiatrowych z uzyskanymi już pozwoleniami na budowę, dzierżawę gruntów, wykorzystanie terenów należących do Grupy pod budowę farm fotowoltaicznych oraz akwizycję aktywów już funkcjonujących instalacji. Tauron Zielona Energia, będzie stanowiła odpowiednik jednego okna dla wszystkich podmiotów, planujących podjąć współpracę z Grupą Tauron w zakresie rozwoju nowych projektów OZE – mówi Patryk Demski, wiceprezes zarządu Tauron Polska Energia ds. strategii i rozwoju.
Tauron stawia na OZE
Powołanie spółki odpowiedzialnej za rozwój nowych mocy zainstalowanych w OZE wynika bezpośrednio z założeń Zielonego Zwrotu Taurona. Strategia ta zakłada znaczące inwestycje w obszarze odnawialnych źródeł energii. Do 2025 roku Grupa planuje dysponować 1600 MW mocy zainstalowanej w zielonych mocach.
Przed Tauron Zielona Energia stoją ambitne cele związane ze znaczącym zwiększeniem udziału zainstalowanych mocy OZE w miksie wytwórczym Grupy. Tylko do 2025 roku Grupa planuje dysponować 1600 MW mocy zainstalowanej w odnawialnych źródłach energii. Jesteśmy zdeterminowani, by osiągnąć ten sukces, nawet w tak wymagającym otoczeniu rynkowym – mówi Wojciech Więcławek, prezes zarządu Tauron Zielona Energia.
Tauron Zielona Energia kontynuuje proces pozyskiwania gruntów pod budowę nowych farm fotowoltaicznych i wiatrowych. Firma skupia się na dzierżawie terenów zlokalizowanych głównie w województwach śląskim, opolskim, małopolskim i dolnośląskim. Chętni do wydzierżawienia gruntów mogą zgłaszać się przez specjalny internetowy formularz. Oferta kierowana jest zarówno do osób fizycznych, jednostek samorządu terytorialnego jak i firm jednoosobowych czy też pozostałych podmiotów gospodarczych i prawnych.
Przeczytaj także: Tauron rozwija mikrosieć opartą na OZE
Grunt pod budowę farm fotowoltaicznych i wiatrowych
Najbardziej poszukiwane nieruchomości to te o powierzchni minimum5 ha i klasie gruntu IV lub niższej. Dodatkowym atutem będzie bliska lokalizacja sieci średniego napięcia (SN) lub Głównego Punktu Zasilania (GPZ). W zamian firma gwarantuje atrakcyjne warunki dzierżawy, m.in. minimum 25-letni okres trwania umowy i coroczną waloryzację o wskaźnik inflacji.
Żywotność farmy fotowoltaicznej obliczana jest na około 25 lat, a farmy wiatrowej na 29 lat. Stąd w naszej ofercie znajduje się właśnie taki minimalny okres umowy dzierżawy. Poza waloryzowanym o stopę inflacji wynagrodzeniem dla właściciela, TAURON opłacać będzie także podatek gruntowy i co ważne, po wygaśnięciu dzierżawy, zutylizuje istniejące instalacje fotowoltaiczne – mówi Wojciech Więcławek.
Na stronie internetowej tze.tauron.pl koncern udostępnił wszystkim zainteresowanym specjalny formularz, poprzez który mogą zaoferować swoją działkę. W kwestionariuszu pojawiają się pytania, m.in. o klasę gruntu, jego powierzchnię i numer księgi wieczystej (obligatoryjne), a także numer działki (opcjonalnie). Zgłaszający jest też proszony o pozostawienie swoich danych kontaktowych oraz danych adresowych oferowanej nieruchomości.
Inwestycje Taurona w OZE
W 2019 roku Tauron podwoił moce wiatrowe poprzez akwizycję pięciu farm w w północnej Polsce. Firma aktualnie dysponuje dziewięcioma takimi elektrowniami, w których energię elektryczną wytwarzają 182 turbiny wiatrowe o łącznej mocy ponad 380 MW.
Dodatkowo, w grudniu 2020 roku Tauron kupił projekt farmy wiatrowej o docelowej mocy 30 MW. Na elektrownię zlokalizowaną na terenach gmin Wolbórz i Moszczenica w powiecie piotrkowskim składać będzie się łącznie 15 turbin wiatrowych, każda o mocy 2 MW. Farma planowo wyprodukuje 90 GWh rocznie, co zaspokoi zapotrzebowanie na energię elektryczną około 35 tysięcy gospodarstw domowych. W czerwcu 2021 roku TAURON kupił też spółkę celową wraz z prawami do projektu budowlanego, której zadaniem jest wybudowanie farmy wiatrowej o łącznej mocy 6 MW. Inwestycja prowadzona jest w gminie Milejewo, powiat elbląski w województwie warmińsko-mazurskim.
Wraz ze zwiększaniem mocy w wietrze, Tauron równolegle realizuje projekty budowy farm fotowoltaicznych. W grudniu 2020 roku w Jaworznie, na terenie dawnej elektrowni węglowej, koncern uruchomił pierwszą farmę fotowoltaiczną budowaną w ramach programu Tauron PV. Program zakłada uruchomienie farm fotowoltaicznych o łącznej mocy do 150 MW. Farmy powstają na terenach poprzemysłowych należących do Grupy TAURON.
W pierwszym kwartale 2021 r. do użytku oddana została elektrownia fotowoltaiczna Choszczno I o łącznej mocy 6 MW. W styczniu br. zakończono też budowę drugiej instalacji w tej lokalizacji – Choszczno II o mocy 8 megawatów, po jej oddaniu do użytkowania obie farmy fotowoltaiczne osiągną łączną moc 14 MW.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.