Skok w bok to jeden z poważniejszych argumentów za rozwodem. Różnie można go tłumaczyć. Ot, choćby nudą w związku, wypaleniem uczucia, czy utratą atrakcyjności w oczach partnera. Ale czy za zdradą mogą stać…zmiany klimatyczne? Cóż, naukowcy twierdzą że tak. Przynajmniej w przypadku albatrosów.
Miłość od pierwszego wejrzenia? U albatrosów raczej nie działa. Para ptaków musi się dobrze poznać i dotrzeć, by podjąć decyzję o stworzeniu związku. Gdy ją już jednak podejmą to na zawsze – tylko 1 proc. albatrosów rozdziela się po wyborze partnera życiowego. Gdyby porównać to z ludzkimi małżeństwami…nie, może lepiej nie – pod względem wierności przy tych ptakach wypadamy naprawdę blado. Chociaż…już wkrótce może się to zmienić na naszą korzyść, a wszystko przez zmiany klimatyczne.
Częstsze rozwody albatrosów
Na łamach czasopisma naukowego „Royal Society” opublikowano niedawno wyniki badań, przeprowadzone w ciągu 15 lat na Falklandach. Objęły one 15 500 par lęgowych albatrosów. Badania wykazały, że w okresie tym liczba rozwodów wśród tych ptaków wzrosła aż do 8 proc. Co więcej, przyczyną zdrady jednego z partnerów nie były problemy z rodzicielstwem. Jeśli już bowiem albatrosy porzucają dotychczasowego partnera, to właśnie ze względu na brak potomstwa – w takim przypadku dorosłe osobniki znajdują sobie nowych partnerów w następnym sezonie lęgowym.
Kryzys związków na odległość
Nie jest to jednak przypadek albatrosów objętych badaniem. Obserwowane przez naukowców ptaki miały za sobą udany sezon lęgowy, a i tak się rozstawały. Dlaczego? Badacze wysnuli dwie teorie. Pierwsza z nich zakłada, że albatrosy nie radzą sobie….ze związkami na odległość. Ocieplenie wód, a tym samym zmniejszenie ilości ryb, powoduje, że samce muszą wyruszać w znacznie dłuższe wędrówki w poszukiwaniu pokarmu. A jak wiadomo: co z oczu, to z serca. Jeśli samiec nie wróci przed sezonem lęgowym, osamotniona samica może zacząć się rozglądać za innym partnerem.
Przeczytaj także: Czym zajmuje się ekologia?
Druga teoria naukowców również wyrasta z kwestii ocieplania się wód. Trudniejsze warunki życia, związane głównie z niedoborem żywności i problemem z rozrodem, powodują uwalnianie się hormonów stresu w ptasich organizmach. To całkiem zrozumiałe – którego małżonka nie stresuje niemożność wykarmienia rodziny? W takich sytuacjach albatrosie żony nie wykazują się jednak najwyraźniej wyrozumiałością – gdy partner nie zapewnia jej dobrych warunków, zaczyna szukać innego.
Albatrosy w opałach
Badania pokazują, że kłopoty małżeńskie mają nie tylko albatrosy na Falklandach. Niektóre dane mówią, że obecna liczba par lęgowych tych ptaków na całym świecie stanowi zaledwie połowę ich ilości z lat 80. XX wieku. A będzie gorzej, jeśli świat nadal będzie się ocieplał.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.