W nocy z 30 na 31 października nastąpiła zmiana czasu z letniego na zimowy. Do niedawna mogło się wydawać, że w tym roku po raz ostatni przestawiliśmy zegarki. Tak jednak nie będzie. Dlaczego? Wyjaśnia nam to Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Tradycyjnie ostatni weekend października to zmiana czasu z letniego na zimowy. Teoretycznie zegarki należy przestawić z godziny 3.00 na 2.00. W praktyce jednak większość z nas dokonuje tego dopiero po przebudzeniu. Czas zimowy będzie nam towarzyszył do ostatniej soboty marca, kiedy to znów przejdziemy na czas letni.
Rytuał związany ze zmianą czasu tłumaczony jest koniecznością oszczędzania energii i możliwością skorzystania jak najdłużej ze światła dziennego w danym okresie. Eksperci od lat przedstawiają w tej sprawie wątpliwości, wskazując, że energia wykorzystywana do oświetlenia to stosunkowo niewielki odsetek tej zużywanej chociażby przez przemysł.
Zmiana czasu, jak pokazują sondaże, nie budzi entuzjazmu wśród Polaków. Przeprowadzone przed rokiem badanie pracowni Ariadna dowodzi, że blisko 2/3 z nas chce odejścia od zmiany czasu i obowiązywania przez cały rok wyłącznie czasu letniego. Utrzymania obecnych zasad oczekuje zaledwie 14 proc. respondentów.
Pandemia pokrzyżowała plany
Światełko w tunelu dla zwolenników zakończenia sezonowej zmiany czasu pojawiła się w 2018 roku. Z inicjatywą w tej sprawie wystąpił Parlament Europejski, apelując do Komisji Europejskiej o ocenę obecnie funkcjonującego rozwiązania.
KE przeprowadziła konsultacje społeczne, w ramach których otrzymała ponad 4,5 mln odpowiedzi, spośród których zdecydowana większość, bo aż 84 proc. Europejczyków opowiedziała się za rezygnacją z sezonowej zmiany czasu.
Komisja Europejska przedstawiła Parlamentowi Europejskiemu i Radzie Unii Europejskiej wniosek w sprawie zniesienia sezonowych zmian czasu i uchylenia dyrektywy wprowadzającej czasy zimowy i letni. Wydawało się, że przełom w tej sprawie jest coraz bliżej. Wiosną 2019 roku w PE przeprowadzono głosowanie za sprawą którego państwa członkowskie mogą zdecydować, czy chcą aby obowiązywał u nich na stałe czas letni czy zimowy.
Kraje, które chciały obowiązywania czasu letniego po raz ostatni miały przestawiać zegarki wiosną tego roku. Z kolei kraje opowiadające się za czasem zimowym miałyby to uczynić w najbliższy weekend.
Dlaczego do tego nie doszło? Ponieważ do tej pory sprawą nie zajęła się Rada Unii Europejskiej, czyli przedstawiciele rządów państw unijnych. Dlaczego się nie zajęła? Oddajmy głos Ministerstwu Rozwoju i Technologii.
Od końca 2019 roku nie były na forum UE podejmowane działania w zakresie wypracowania przez państwa członkowskie UE ostatecznego kształtu dyrektywy COM(2018)639 znoszącej sezonowe zmiany czasu. Obecnie również – m.in. z powodu trwającej pandemii – nie są podejmowane prace w tym zakresie, w związku z czym nie jest wiadome, jakie będą dalsze losy tego projektu i czy ostatecznie odejdziemy od sezonowych zmian czasu – komentuje dla Ekobiznes Biuro Komunikacji resortu rozwoju i technologii.
Przez 5 lat nic się nie zmieni?
W dalszej części komentarza ministerstwo przypomina, że w kwietniu br. Komisja Europejska zaleciła państwom członkowskim UE kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących czasu zimowego i letniego przez najbliższe 5 lat (2022-2026). Konieczne będzie w związku z tym wydanie nowego rozporządzenia. Nie ma ono jednak nic wspólnego z odchodzeniem od zmian czasu.
Co roku wprowadzamy czas letni na pół roku tj. od końca marca danego roku (odwołując tym samym obowiązywanie czasu zimowego), a na końcu października danego roku przechodząc na czas zimowy – odwołujemy czas letni. I tego właśnie dotyczy procedowane przez nas nowe rozporządzenie, do którego zobowiązuje państwa członkowskie Komisja Europejska. Wprowadzenia wspólnej daty rozpoczęcia i zakończenia stosowania czasu letniego, a nie prac nad zniesieniem zmian czasu – informuje MRiT.
Tym samym – jak podkreśla resort – przez kolejnych pięć lat (o ile Komisja Europejska nie powróci do prac nad odejściem od zmian czasu) będzie obowiązywał czas zimowy i letni.
Zmiana czasu w Polsce obowiązuje nieprzerwanie od 1977 roku.
Zobacz też: Zrównoważona moda. Apel 11 państw do Komisji Europejskiej
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.