Sejm przyjął 29 października nowelizację ustawy, która zmienia system rozliczeń energii z instalacji fotowoltaicznych przez prosumentów. W myśl noweli nadal będą oni mogli sprzedawać nadwyżki energii do sieci. Zostaną jednak podzieleni na nowych i starych prosumentów. Ci nowi za pobraną energię z sieci będą płacić tak jak każdy odbiorca prądu, czyli na zasadzie net-billingu. Ustawa wprowadza także szereg rozwiązań i ułatwień dla inwestorów w dziedzinie oze.
Przeczytaj także: Fotowoltaika – koszt, co to jest i jak działa?
Podział prosumentów
Starzy prosumenci, czyli ci którzy przyłączą instalację fotowoltaiczną do 31 marca 2022r., będą korzystali z systemu opustów na dotychczasowych zasadach i to przez kolejne 15 lat. Ten czas będzie liczony od momentu przyłączenia instalacji. Nowi prosumenci będą zaś musieli liczyć się z nowymi zasadami rozliczeń i odkupować nadwyżki prądu po cenach rynkowych.
Właśnie przez podział prosumentów na nowych i starych przepisy budzą duże kontrowersje wśród ekspertów. Uważają oni, że inwestycja w fotowoltaikę na nowych zasadach rozliczeń, przestanie być już tak atrakcyjna.
Przeczytaj także: Fotowoltaika – jaka jest opłacalność inwestycji?
Większa moc „małych instalacji”
Kolejna z wprowadzonych zmian zwiększa maksymalną moc źródeł instalacji zaliczanych do tzw. „małych instalacji” – z 0,5 MW do 1 MW. Dzięki tej zmianie nie trzeba już będzie występować o koncesję na instalację o mocy 1 MW.
Jest też szereg ułatwień dla inwestorów. Od teraz nie będą oni musieli uwzględniać w planach zagospodarowania przestrzennego elektrowni PV na dachach oraz instalacji OZE o mocy do 0.5 MW. W planach zagospodarowania przestrzennego nieużytków nie trzeba zaś będzie uwzględniać instalacji o mocy do 1 MW.
Ostatecznie nowy projekt ustawy
Nowela ustawy jest ostatecznie innym projektem niż ten przygotowany pierwotnie przez Jadwigę Emilewicz. Do jej projektu poprawki zgłaszała Komisja ds. Energii, Klimatu i Aktywów Państwowych. Posłanka zmianę uzasadniła na twitterze:
„Zdecydowałam się wycofać wniesiony przeze mnie projekt ustawy rozszerzającej możliwość generowania taniego i czystego prądu przez gospodarstwa domowe. Przyjęte na wczorajszym posiedzeniu Komisji do Spraw Energii poprawki znacząco pogarszają rozwój energetyki obywatelskiej.”
Nowelizacja weszła w życie 30 października.
Przeczytaj także: Ekologia – czym się zajmuje i co to jest?
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.