Łączymy siły, żeby powstrzymać proceder nielegalnych zrzutów i zanieczyszczania polskich rzek – ogłosiła Anna Moskwa. Deklaracja padła podczas wspólnej konferencji z przedstawicielami Ministerstwa Infrastruktury, Wód Polskich oraz Głównego Inspektoratu Środowiska.
Koalicja na rzecz walki z zanieczyszczaniem rzek
Zanieczyszczanie rzek ten problem ten był tematem poniedziałkowej konferencji. Poza szefową resortu klimatu i środowiska uczestniczyli w niej także: Marek Gróbarczyk, wiceminister infrastruktury, Przemysław Daca, prezes Wód Polskich, a także Michał Mistrzak, p.o. Głównego Inspektora Ochrony Środowiska.
Podczas konferencji Anna Moskwa poinformowała, że dotychczas zidentyfikowano ponad 20 tys. wylotów do rzek. Ok. 7 tys. z nich nie posiada aktualnych pozwoleń wodno-prawnych bądź ich właściciel nie jest znany.
13 października br. Wody Polskie rozpoczęły kontrole kilkudziesięciu podmiotów, które posiadały, a obecnie nie mają aktualnych pozwoleń wodno-prawnych na wyloty do rzek. Celem kontroli jest nakłonienie właścicieli do legalizacji urządzeń – wówczas jest możliwość sprawdzenia, w jakiej ilości i jakie substancje dostają się do rzek – podkreśliła Anna Moskwa.
Jest to kolejny etap działań, który poprzedziła weryfikacja terenowa wylotów do rzek i analiza posiadanej dokumentacji. Proces ten trwał rok i obejmował teren całej Polski.
Przeczytaj także: Co to jest ekologia?
Cele współpracy
Zacieśnienie współpracy pomiędzy jednostkami Wód Polskich, GIOŚ oraz Wojewódzkich Inspektoratów Ochrony Środowiska ma zwiększyć skuteczność działań tych instytucji. Celem jest poprawa jakości wód w Polsce, a legalizacja urządzeń umożliwi skuteczniejszą kontrolę.
Podjęta współpraca ma również na celu wzmocnienie bezpośrednich kontaktów, wzajemne informowanie się o podejmowanych działaniach oraz zidentyfikowanych nielegalnych wylotach zanieczyszczających wody. Współpraca będzie dotyczyła także wspólnego inicjowania zmian legislacyjnych, mających na celu zwiększenie skuteczności ochrony wód przed zanieczyszczeniami – mówiła szefowa resortu klimatu i środowiska.
Jako długofalowy cel działań Wód Polski Moskwa wskazała usystematyzowanie informacji o urządzeniach, zmobilizowanie właścicieli do legalizacji urządzeń, monitoring urządzeń oraz ograniczenie nielegalnych zrzutów. Ma to wpłynąć na poprawę jakości wód oraz sukcesywne zwiększanie liczby podmiotów i użytkowników posiadających pozwolenia wodno-prawne. Są one podstawą również do kontroli przez WIOŚ tych podmiotów, w trakcie obowiązywania pozwoleń.
Jesteśmy w trakcie procesu. Planowane jest wprowadzenie od 2022 roku kontroli ciągłych. Będziemy nadal informować opinię publiczną o działaniach w tej sprawie – mówiła Moskwa.
Zobacz też: Anna Moskwa o zakazie sprowadzania starych aut
Zrzuty nieczystości pod osłoną nocy
Nielegalne zrzuty nieczystości – jak podkreślał Marek Gróbarczyk – odbywają się najczęściej pod osłoną nocy. Wiceminister infrastruktury zdradził jednocześnie, że przypadki wypływu niezidentyfikowanych substancji do rzek i potoków, zgłaszane są sporadycznie.
Konieczne jest usystematyzowanie informacji i zmobilizowanie właścicieli do legalizacji urządzeń, we współpracy z samorządami i innymi służbami, a tym samym sukcesywne zmniejszanie liczby nielegalnych urządzeń wodnych w skarpach rzek oraz podniesienie skuteczności monitoringu i kontroli już istniejących – mówił wiceszef resortu infrastruktury.
Tylko co 10. rzeka ma dobry potencjał ekologiczny
Z danych Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynika, że jedynie 10 proc. rzek w Polsce ma dobry lub bardzo dobry potencjał ekologiczny. W przypadku 60 proc. rzek ów potencjał jest umiarkowany. 30 proc. rzek ma zły/słaby potencjał.
Wśród powodów zanieczyszczenia polskich rzek wymienia się m.in. skażenia biogenami rolniczymi, ściekami przemysłowymi i bytowymi oraz odpady. Wśród tych ostatnich także substancje ropopochodne i plastik.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.