Niewielkie urządzenie przypominające sposobem działania sztuczny liść ma za zadanie magazynowanie energii z OZE. Pobiera ono z powietrza wilgoć, a następnie pod wpływem światła słonecznego wydziela zielony wodór.
Za opracowanie sztucznego liścia odpowiadają naukowcy ze Szwajcarskiego Federalnego Instytutu Technologii w Lozannie (EPFL). Na czele zespołu badawczego stoi Kevin Sivula.
Sztuczny liść i magazynowanie energii z OZE
Działanie sztucznego liścia naśladuje występujący naturalnie w środowisku proces fotosyntezy.
Proces naturalnej fotosyntezy zachodzi poprzez pobieranie dwutlenku węgla z powietrza wraz ze światłem słonecznym, czego skutkiem jest wytworzenie cukru. Energia słoneczna jest tu przechowywana w postaci chemicznej. Chcieliśmy zrobić to samo, czyli pobrać światło słoneczne oraz wodę z powietrza i przechowywać energię słoneczną w postaci wodoru – powiedział w wywiadzie dla euronews.com profesor Kevin Sivula.
Przetwarzanie wilgoci i światła słonecznego
Uczeni postanowili wykorzystać ten naturalny proces naśladując go z wykorzystaniem nowoczesnych technologii opierających się na ogniwach fotoelektrochemicznych (PEC). Urządzenie przetwarza wilgoć z powietrza i światło słoneczne do wytwarzania paliwa wodorowego.
Przeczytaj także: Sztuczny liść wychwytuje dwutlenek węgla z powietrza
Według profesora Sivula, aby budować zrównoważone społeczeństwo istotne jest, aby postawić na rozwiązania, które pozwolą efektywnie przechowywać energię słoneczną m.in. w formie wodoru i wykorzystać go w procesie spalania lub w ogniwie paliwowym.
Zanim wynalazek trafi na rynek i zostanie wykorzystany na szeroką skalę musi upłynąć jeszcze sporo czasu. Naukowcy pracują bowiem nad opracowaniem optymalnych materiałów i rozmiarów poszczególnych elementów urządzenia.
Źródło: euronews.com
Autor: SU
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.