„Szuwar Warszawski” to projekt realizowany przez Zarząd Zieleni m.st. Warszawy. Jego efektem na być poprawa warunków życia ptaków, płazów i innych zanikających gatunków związanych z siedliskami wodnymi w stolicy. Miasto zdradziło plany dotyczące kolejnych etapów projektu.
Urząd Miasta w Warszawie przyznaje, że ma świadomość, iż stolica, a także inne duże metropolie nie oferują łatwych warunków dla życia zwierząt.
Nowa zabudowa i infrastruktura zmniejszające obszary życia, presja mieszkańców, zanieczyszczenie środowiska i coraz częstsze susze. Niestety ekosystemy wodne są wrażliwe na takie zmiany. A wiele gatunków z nimi związanych wycofuje się z miast – czytamy w komunikacie warszawskiego ratusza.
W odpowiedzi na tę sytuację stolica podjęła się przywrócenia odpowiednich warunków życia dla chronionych ptaków wodnych i płazów. W ubiegłym roku Zarząd Zieleni m.st. Warszawy rozpoczął realizację projektu pod roboczą nazwą „Szuwar Warszawski”.
Obejmuje wiele proekologicznych działań, takich jak tworzenie stref szuwarowych na stawach, budowę zastawek zatrzymujących wodę, usuwanie gatunków inwazyjnych czy tworzenie dodatkowych miejsc lęgowych. Wszystko to ma na celu stworzenie przyjaznego środowiska życia dla coraz rzadziej występujących w mieście zwierząt – tłumaczy cytowana w komunikacie Kamila Nowocin, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.
Pierwszym działaniem w ramach projektu było umieszczenie 20 platform lęgowych na Jeziorze Powsinkowskim w Wilanowie. Następnie na Kanale Piaseczyńskim w Parku Agrykola założono specjalną platformę porośniętą roślinnością.

Przeczytaj także: Co to jest ekologia?
Najważniejszy element projektu
Najważniejszym jednak elementem projektu „Szuwar Warszawski” jest przywrócenie naturalnego stanu wybranych zbiorników i cieków w Warszawie. Jego realizacja planowana jest na 2022 rok, ostatni rok trwania projektu.
Obecnie wchodzimy w najważniejszy etap projektu, czyli odtworzenie stref naturalnej roślinności i szuwarów w wybranych zbiornikach wodnych na terenie Warszawy, w których obserwujemy zanikanie chronionych gatunków zwierząt. Chcemy poprawić jakość tych siedlisk i chronić różnorodność biologiczną – tłumaczy Łukasz Poławski, koordynator projektu, ekolog Zarządu Zieleni m.st. Warszawy.
Chodzi szczególnie o płazy, których brak wskazuje na degradację ekologiczną danego terenu. Ich wymieranie obserwowane jest niestety w miastach na całym świecie. W Warszawie mamy jeszcze miejsca, gdzie możemy usłyszeć rechot żab i mamy nadzieję, że dzięki temu projektowi będzie ich coraz więcej – dodaje.
Realizacja projektu „Szuwar Warszawski” jest możliwa dzięki dofinansowaniu ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.
Zobacz też: Warszawa dołączyła do akcji „Alarm dla Klimatu”
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.