Zrobić coś dobrego dla przyrody i własnego portfela? Idealne połączenie, możliwe do zrealizowania w podwarszawskim Auchan. Market ten, we współpracy z Pepsico, uruchomił właśnie recyklomat do
odzysku jednorazowych opakowań po napojach. Każda oddana butelka to środki przelane przez Auchan na kartę lojalnościową klienta.
Co to jest recyklomat? To nowoczesne urządzenie do zbierania, segregacji i zgniatania jednorazowych opakowań po napojach. Maszyna umożliwia zbiórkę dwóch popularnych frakcji surowców wtórnych: butelek PET i plastikowych zakrętek.
Operacja bezpieczna i opłacalna
Urządzenie tego typu stanęło właśnie w sklepie Auchan w Piasecznie umożliwiając klientom zadbanie nie tylko o planetę, ale i stan własnego portfela. Każda oddana butelka bowiem to 6 groszy na karcie lojalnościowej Skarbonka w aplikacji Auchan.
Bardzo cieszymy się, że w partnerstwie z siecią hipermarketów Auchan mogliśmy uruchomić to niezwykle potrzebne urządzenie. Segregacja odpadów to znakomity sposób na ich ponowne wykorzystanie i wdrażanie innowacyjnych rozwiązań, takich jak recykling opakowań plastikowych. Powstałe w tym procesie butelki wykonane z przetworzonego surowca (rPET) przyczyniają się do budowy gospodarki obiegu zamkniętego. To kolejny krok do realizacji wizji świata PepsiCo, w której plastik nigdy nie stanie się odpadem – mówi Rafał
Jagła, Dyrektor Sprzedaży Large Format w PepsiCo.
Obsługa recyklomatu jest bardzo prosta, a jednocześnie dostosowana do potrzeb użytkowników, w tym dzieci i osób z niepełnosprawnościami. Klient deklaruje rodzaj opakowania do recyklingu poprzez zeskanowanie
kodu kreskowego na butelce. Po wczytaniu prawidłowego kodu otwiera się wrzutnia i rozpoczyna się cykl zwrotu opakowań. Operacja jest w pełni bezpieczna dzięki czujnikom na podczerwień, które blokują zamknięcie klapy wrzutni podczas deponowania odpadów. Zintegrowana z urządzeniem waga waży opakowania, weryfikując czy jest ono prawidłowe i czy nie zawiera płynów. W następnej kolejności opakowanie trafia do zgniatarki, która redukuje znacznie jego objętość. Ze względów higienicznych zużyte opakowania odkażane są przy pomocy światła UV-C, dzięki czemu możliwy jest odzysk czystego, posegregowanego surowca.
Auchan coraz bardziej zielenieje
Aby ułatwić cały proces, urządzenie wyposażone zostało w intuicyjny interfejs, wygodny i jasny wyświetlacz multimedialny. Posiada też głośniki, które umożliwiają przekazywanie komunikatów głosowych. Recyklomat, na zamówienie PepsiCo, został zaprojektowany i wykonany przez firmę R3 Think w Polsce.
Zależy nam na tym, aby nasze sklepy były platformą wymiany doświadczeń i dążeń, w tym, w obszarze działań na rzecz planety. Wspólny projekt z PepsiCo to ważny krok mający na celu dalsze angażowanie naszych klientów w działania pro-środowiskowe. Mamy nadzieję, że docenią oni łatwość z jaką będą mogli to robić na co dzień, przy okazji zakupów – mówi Dorota Patejko, dyrektor Komunikacji i CSR w Auchan Retail Polska.
Przeczytaj także: Recyklomaty coraz częstsze także w innych sieciach
Auchan Retail Polska od lat działa na rzecz środowiska. W ramach polityki gospodarki odpadami Auchan wszystkie wytwarzane odpady są sortowane na grupy, które następnie są poddawane procesom recyklingu,
tam, gdzie jest to możliwe. W przypadku folii i kartonu, w których towary przyjeżdżają do sklepów Auchan, 100 proc. odpadów (surowców wtórnych) market przekazuje do recyklingu. Zgodnie z założeniami strategii Auchan 2026 firma zmienia opakowania produktów marki własnej, aby stały się bardziej przyjazne środowiskowo. Auchan
oferuje klientom kilka rodzajów toreb na zakupy. Są to: reklamówki LDPE o pojemności 15 i 20 litrów, reklamówki PP o pojemności 21 i 38,5 litrów, bawełniane torby zakupowe i 11- litrowa torba składana. W 2019 roku w sklepach Auchan wprowadzone zostały bawełniane woreczki wielokrotnego użytku na warzywa i owoce kupowane luzem.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.