PKO Bank Polski współfinansuje budowę farmy fotowoltaicznej Zwartowo. Jest to największa farma fotowoltaiczna w Polsce i w tej części Europy. Farma zostanie wybudowana przez niemiecką firmę Goldbeck Solar we współpracy z polską spółką Respect Energy.
Kwota finansowania wynosi 635 mln zł, a udział PKO Banku Polskiego to 1/3 tej kwoty. Farma fotowoltaiczna Zwartowo ma mieć powierzchnię 300 ha i będzie zlokalizowana na Pomorzu, w powiecie wejherowskim.
Największa farma fotowoltaiczna w Polsce zasili 153 tys. gospodarstw domowych
Farma fotowoltaiczna docelowo będzie dostarczała zieloną energię do ok. 153 tys. gospodarstw domowych. Ogromna farma będzie zlokalizowana na Pomorzu, w miejscowości Zwartowo na terenie gminy Choczewo w powiecie wejherowskim.
Przeczytaj także: Czy energetyka wiatrowa to najtańsze źródło energii?
Jak informuje PKO BP budowa postępuje zgodnie z planem. Pierwsza faza projektu zostanie uruchomiona w czerwcu 2022 r. Farma o mocy 204 MW w pierwszej fazie inwestycji, a docelowo 286 MW, wytworzy w ciągu roku ok. 270 GWh zielonej energii. Inwestorem jest niemiecka firma Goldbeck Solar we współpracy z polską spółką Respect Energy.
Największa farma fotowoltaiczna w Polsce – kim są inwestorzy?
Grupa Goldbeck Solar działa aktywnie na rynku PV w 17 krajach, w obszarze rozwoju projektów, budowy, jak również O&M i usług zarządzania aktywami. Posiada portfel instalacji o mocy zainstalowanej ok. 2 GWp, na świecie.
Przeczytaj także: Ile wpłynęło wniosków do programu Mój Prąd 4.0?
Respect Energy jest niezależnym sprzedawcą energii elektrycznej. Działa na polskim rynku od 2013 r. Koncentruje się wyłącznie na energii odnawialnej, nie tylko w zakresie handlu energią, ale również inwestuje w portfel aktywów wytwórczych.
Cieszymy się, że możemy uczestniczyć w finansowaniu największych projektów z obszaru odnawialnych źródeł energii. Wspieramy Goldbeck Solar w strategicznym partnerstwie ze spółką Respect Energy w realizacji tego ambitnego przedsięwzięcia. Farma Zwartowo doskonale wpisuje się w naszą politykę wspierania dekarbonizacji kraju. Na naszych oczach polska energetyka przechodzi dynamiczną transformację w stronę zeroemisyjności – mówi Ilona Wołyniec, Dyrektor Pionu Relacji z Klientami Strategicznymi i Finansowania Projektów w PKO Banku Polskim.
PKO Bank Polski uczestniczy w zielonej transformacji kraju
Bank PKO BP w 2020 roku rozpoczął uwzględnianie ryzyk ESG w procesie kredytowym dla klientów korporacyjnych oraz zaktualizował politykę kredytową dla sektorów wysokoemisyjnych. Wdrożył także Politykę Odnawialnych Źródeł Energii. W jej ramach zawiera nowe transakcje finansujące OZE.
PKO Bank Polski w lipcu 2021 roku przyjął cele niefinansowe w obszarze ESG. Bank m.in. zobowiązał się do wyeliminowania ekspozycji na sektor wydobywczy węgla do 2030 r. Zobowiązał się także do wzrostu zielonego finansowania na poziomie co najmniej 5 proc. r/r. Wśród wskaźników znajduje się również zobowiązanie do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych banku do 40 tys. ton w 2025 r., czyli o 60 proc. w stosunku do 2019.
W 2021 r. PKO Bank Polski zwiększył wartość zielonego finansowania o 83 proc. r/r. Jego udział w sumie bilansowej banku był 3,5-krotnie wyższy niż udział finansowania wysokoemisyjnego. Zaangażowanie w finansowanie sektorów wysokoemisyjnych na koniec 2021 r. wynosiło 0,37 proc. sumy bilansowej, a w finansowanie zielone 1,3 proc. Pozostałe banki biorące udział w konsorcjum to: Pekao SA oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.
Oprac. su
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.