Panele fotowoltaiczne to nie wszystko. Efektywne OZE potrzebują także lokalnych magazynów energii. W pierwszej kolejności powinny one znaleźć zastosowanie w przemyśle, gdzie niezbędne jest zapewnienie ciągłości działania procesów, przy jednoczesnym obniżeniu stopnia emisji CO2 z tzw. brudnych źródeł energii.
Lokalne magazyny energii to konieczność, gdy chcemy zapewnić stabilną podaż energii pochodzącej ze słońca czy wiatru. Wymaga to jednak decentralizacji sieci. W tej sytuacji rozwiązaniem są mikrosieci. Czyli zintegrowane systemy, które składają się z połączonych ze sobą rozproszonych zasobów energetycznych oraz obciążeń w jasno określonych granicach elektrycznych.
Działają jako pojedynczy podmiot sterowany i nadzorowany w odniesieniu do głównej sieci zasilania. Ich kluczowym elementem są odnawialne źródła wytwórcze jak panele fotowoltaiczne czy wiatraki. Kolejnym składnikiem mikrosieci są coraz częściej magazyny energii pozwalające na akumulację jej nadwyżek wytworzonych w czasie działania rozproszonych źródeł energii. Mikrosieci stanowią także ważny element w utrzymaniu stabilności parametrów sieci dla wszystkich urządzeń zasilanych z tego systemu – wyjaśnia Krzysztof Burek, Lider Aplikacji Produktowych w Pionie Zarządzania Energią w Schneider Electric.
Dywersyfikacja źródeł energii
Powstawanie mikrosieci stanowi odpowiedź na trzy kluczowe potrzeby klientów. Po pierwsze, dają możliwość skutecznego i samodzielnego zarządzania kosztami związanymi ze zużyciem energii. Po drugie, zapewniają zrównoważony rozwój i ciągłość dostaw energii dla swojej działalności.
Więcej: Jak magazynować nadwyżki energii z OZE? Pomóc może zielony wodór
Posiadacze mikrosieci mają wpływ na to, kiedy i w jakim zakresie korzystają z własnych źródeł prądu. Kiedy zaś niedobory uzupełniają z głównej sieci energetycznej. Decydują, czy nadwyżki energii magazynują w banku energii, czy też sprzedają je do głównej sieci. Ponadto mikrosieć pozwala zdywersyfikować wykorzystywane źródła zasilania i uniezależnić się od podmiotów z zewnątrz. W efekcie zaś zyskać pewność w zakresie niezakłóconych dostaw energii. Pozwala też uniknąć pełnego zaniku zasilania (zaciemnienia) podczas awarii sieci głównej.
Mikrosieci w praktyce
Można wyróżnić trzy tryby pracy mikrosieci:
- powiązana – kiedy jest ona podłączona do sieci głównej i następuje dwustronna wymiana energii pomiędzy sieciami,
- przygotowana do pracy wyspowej – kiedy połączenie z siecią główną zostaje zerwane, wówczas mikrosieć, która została do tego przygotowana, może dalej pracować i zasilać najważniejsze elementy infrastruktury, dla których została stworzona,
- pracująca poza główną siecią – kiedy mikrosieć nie ma żadnego powiązania z główną siecią energetyczną, a została stworzona tylko do zasilania wybranej infrastruktury, np. zakładu produkcyjnego. Tryb pracy sieci musi zostać określony na etapie jej wstępnego projektu, aby układ był przygotowany do stawianych przed nim zadań.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.