Lidl publikuje pierwszy ogólnobranżowy standard ochrony bioróżnorodności. Opracowany standard ochrony bioróżnorodności obejmuje konwencjonalną uprawę owoców i warzyw w Europie. W rozwój i pilotaż tego projektu zaangażowani byli rolnicy m.in. z Polski, Niemiec, Włoch oraz Hiszpanii. Dzięki tej współpracy możliwe było uwzględnienie praktycznych wymagań wobec upraw. W efekcie raport opisuje jak chronić bioróżnorodność przy konwencjonalnej uprawie warzyw i owoców. Nowy moduł dodatkowy został opracowany dla wszystkich uczestników rynku, od producentów po dystrybutorów. Sieć Lidl stworzyła raport we współpracy z podmiotem certyfikującym GLOBAL G.A.P.
Lidl wprowadza standard ochrony bioróżnorodności
Lidl będzie pierwszym europejskim sprzedawcą żywności, który będzie pracował ze standardem bioróżnorodności. Sieć zastosuje go u ponad 250 producentów z różnych krajów europejskich. W kolejnym kroku Lidl zamierza udostępnić go wszystkim europejskim producentom owoców i warzyw.
Wprowadzenie pierwszego standardu bioróżnorodności w konwencjonalnej europejskiej uprawie owoców i warzyw pokazuje, jak ważna jest inicjatywa i współpraca. Norma umożliwia teraz ustalenie minimalnych wymagań dotyczących bioróżnorodności w całym sektorze. Jest to symboliczne dla naszej ambicji wprowadzania zmian w całej branży. Jej celem jest sprostanie jednemu z najpilniejszych wyzwań naszych czasów, ochronie bioróżnorodności – Aleksandra Robaszkiewicz, Head of Corporate Communications and CSR, Lidl Polska.
Przeczytaj także: Lidl przechodzi w 100% na zieloną energię
Strategia bioróznorodności Lidla początkowo obejmuje identyfikację surowców, których uprawa wiąże się ze szczególnie wysokim ryzykiem dla bioróżnorodności. W tym celu opracowano między innymi specjalne narzędzie ryzyka bioróżnorodności.
Udowodniono naukowo, że utrata bioróżnorodności jest największym wyzwaniem dla naszej planety – i dla rolnictwa – obok zmiany klimatu. Dodatek pomaga chronić bioróżnorodność poprzez ustalenie ostatecznej daty przekształcenia naturalnych ekosystemów w grunty rolne, wymagającego planu zarządzania bioróżnorodnością, ustanowienia skuteczniejszych kryteriów ochrony gleby, zintegrowanej ochrony przed szkodnikami i nie tylko. Odniesienie do interakcji gospodarstwa z sąsiednimi krajobrazami jest pierwszym krokiem w kierunku podejścia opartego na krajobrazie – pilnie potrzebnego do powstrzymania utraty różnorodności biologicznej – mówi Marion Hammerl, prezes Global Nature Fund.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.