Z badania przeprowadzonego wśród mieszkańców Mazowsza przez Europejskie Centrum Czystego Powietrza wynika, że ponad 2/3 z nich jest za zakazem palenia węglem w Warszawie. Większość chciałaby też rozciągnięcia go na otaczające stolicę powiaty. Poparcie dla zaostrzenia uchwały antysmogowej w miejscowościach, których miałaby dotyczyć, jest nawet większe niż w reszcie województwa.
Zakaz palenia węglem w Warszawie: 67% mieszkańców Mazowsza jest za
Badania przeprowadziliśmy tuż przed wybuchem wojny w Ukrainie, która pokazuje problem spalania paliw stałych w nowym kontekście. Obecnie znaczna część używanego w Polsce do ogrzewania domów gazu jak i węgla, pochodzi z Rosji, natomiast pelletu z Białorusi. Nie uwzględniliśmy w naszych analizach kraju pochodzenia paliw. Co ciekawe, inne ogólnopolskie badania zrobione przez United Surveys pokazują, że w ciągu ostatniego miesiąca znacznie wzrósł sprzeciw wobec importu surowców z kraju agresora. To w połączeniu z wykazanym w naszych badaniach wysokim poparciem dla odchodzenia od węgla daje władzom – lokalnym i krajowym – jasny sygnał do przyspieszenia transformacji energetycznej – zauważa Łukasz Adamkiewicz z Europejskiego Centrum Czystego Powietrza.
Źródło: Raport “Społeczna percepcja problematyki niskiej emisji w województwie mazowieckim” | ECAC
Warszawa chce mieć czyste powietrze
Co Google mówi o uchwale antysmogowej?
Źródło: Raport “Społeczna percepcja problematyki niskiej emisji w województwie mazowieckim” | ECAC
Warto zwrócić uwagę na fakt, który wychwyciliśmy w badaniu. Dla aż 64 proc. respondentów głównym celem korzystania z kominka jest rekreacja i tworzenie w salonie nastroju. Podczas gdy tylko u co dwudziestej osoby kominek jest głównym źródłem ciepła zimą. Warto zauważyć, że obecna propozycja w odniesieniu do kominków dotyczy tylko nowo wybudowanych apartamentowców w blokach – ocenia Łukasz Adamkiewicz z ECAC.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.