Operatorzy sieci dystrybucyjnych przyłączyli już milion mikroinstalacji – informuje Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej. Ich łączna moc to już 7,3 GW.
Liczba nowych mikroinstalacji przekracza zakładane prognozy
Dynamiczny wzrost liczby i mocy mikroinstalacji przyłączanych do sieci dystrybucyjnych w ostatnich latach, wielokrotnie przekroczył zakładane prognozy. Co dominuje wśród mikroinstalacji? Najwięcej jest instalacji prosumenckich. Prosumenci przyłączają je do sieci OSD na podstawie zgłoszenia. Większość z nich stanowią instalacje fotowoltaiczne (PV).
Wzrost liczby nowych mikroinstalacji w 2021 r.
W 2021 roku przyłączono prawie 400 tys. nowych mikroinstalacji, co przełożyło się na 3 GW mocy. Łączna moc zainstalowana na koniec 2021 roku wynosiła ponad 6 GW. W pierwszym kwartale 2022 roku OSD przyłączyli prawie 152,8 tys. nowych mikroinstalacji. Dla porównania, w pierwszym kwartale ubiegłego roku przyłączono 64 tys. mikroinstalacji.
Przeczytaj także: Na miejscu kopalni węgla powstanie farma fotowoltaiczna
Operatorzy sieci dystrybucyjnych od lat prowadzą działania związane z modernizacją lub budową nowych odcinków sieci. Podejmują wysiłki na rzecz rozwou OZE, a w tym mikroinstalacji.
Mikroinstalacje będą się dynamicznie rozwijać również w najbliższych latach
W zatwierdzonym w 2021 roku dokumencie „Polityka energetyczna Polski do 2040 r.” wskazano, że szacunkowa łączna moc zainstalowana w mikroinstalacjach i w dużych instalacjach PV wyniesie w 2030 roku 5-7 GW.
Dynamiczny rozwój mikroinstalacji spowodował, że już na koniec III kwartału 2021 r. moc zainstalowana tylko w tym sektorze wyniosła prawie 5 GW. Obecnie moc samych mikroinstalacji przyłączonych przez OSD przekracza już wielkość mocy fotowoltaiki, która według założeń „Polityki energetycznej Polski do 2040 r.” miała zostać osiągnięta w 2030 roku.
Sieć elektroenergetyczna będzie musiała zostać dostosowana do rosnącej liczby mikroinstalacji
Rosnąca liczba rozproszonych źródeł wytwórczych powoduje po stronie operatorów sieci dystrybucyjnych konieczność dostosowania sieci elektroenergetycznej. Wymaga dużych nakładów inwestycyjnych i organizacyjnych oraz zaangażowania znaczącej liczby pracowników. Średni roczny poziom inwestycji operatorów sieci dystrybucyjnych to około 6 mld zł.
Źródło: ptpiree.pl
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.