Hexicon offshore we Włoszech. Firma, za pośrednictwem spółki joint venture AvenHexicon Srl z partnerem Avapa Energy Srl, rozwija swoją działalność we Włoszech. Plany inwestycyjne obejmują pięć projektów, które dotyczą wybrzeża Sardynii, Sycylii i Apulii
Hexicon offshore we Włoszech
Dla wszystkich pięciu lokalizacji złożono wnioski o przyłączenie sieci, złożono wnioski o przyznanie państwowych koncesji morskich, a pierwszy z nich dotyczący obszaru w Cieśninie Sycylijskiej, morskiej farmy wiatrowej o mocy 1200 MW.
Dzięki dużej linii brzegowej i dobrym zasobom wiatrowym, Włochy mają duży potencjał dla gałęzi floating. Ostatnio GWEC wyróżnił ten kraj jako jeden z pięciu najlepszych wschodzących rynków dla morskiej energetyki wiatrowej. Celem kraju jest generowanie 55 proc. całkowitej produkcji energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych do 2030 roku.
Wkrótce ruszy budowa morskiej farmy wiatrowej
Spółka joint venture 50/50 Hexicon, AvenHexicon, uzyskała właśnie odpowiedź na pierwszy z kilku złożonych wniosków. Władze włoskie decydują o udzieleniu państwowej koncesji morskiej na budowę morskiej farmy wiatrowej o mocy 1200 MW poza Porto Empedocle na południu Sycylii. Morska farma wiatrowa w Cieśninie Sycylijskiej ma przyczynić się do realizacji celów rządu włoskiego. W założonych celach znajduje się również zakres rozmieszczenia 6-7 GW nowych mocy odnawialnych rocznie do 2030 roku.
Pięć potencjalnych rozwojowych obszarów znajduje się wokół wybrzeży Sardynii, Sycylii i Apulii. Wnioski o przyłączenie do sieci zostały złożone na początku tego roku. W związku z tym, że rząd włoski zasygnalizował ambicję podjęcia działań mających na celu przyspieszenie procesu realizacji projektów związanych z energią odnawialną, aby szybciej zmniejszyć zależność od rosyjskiego gazu, rynek jest gotowy do zaspokojenia rosnącego zapotrzebowania.
Przeczytaj także: Czy energia z wiatru zapewni nam bezpieczeństwo energetyczne?
Jest to z pewnością pierwszy krok w pozytywnym i konstruktywnym procesie. Jesteśmy gotowi go śledzić, aby zakończyć proces wydawania pozwoleń przy pełnym zaangażowaniu wszystkich zainteresowanych stron. Od lokalnych społeczności po grupy przemysłowe, grupy środowiskowe i operatora sieci przesyłowej. – powiedział Alberto Dalla Rosa, dyrektor generalny w AvenHexicon.
Źródło: hexicon.com
Oprac. sd
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.