Trwa XIV Europejski Kongres Gospodarczy, podczas którego Janusz Steinhoff opowiadał o błędach w polityce gazowej Unii Europejskiej. Co państwa członkowskie powinny zrobić inaczej?
Jednym z największych błędów było dopuszczenia Gazpromu do europejskich magazynów gazu – powiedział były wicepremier i minister gospodarki Janusz Steinhoff podczas panelu „ Bezpieczeństwo energetyczne“ w czasie XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Unia Europejska również jest winna
Steinhoff jako winowajcę problemów na rynku gazu wskazuje nie tylko Rosję, ale także całą Unię Europejską. Najdotkliwsze dla europejskiej gospodarki są dzisiaj rekordowe ceny tego surowca. Rosja za tys. m3 gazu żądała niemal 3900 dol. Nie wspominając już o tym, że współpraca na polu pozyskiwania surowców energetycznych or Rosji, finansuje rosyjską machinę wojenną.
Przeczytaj także: Wojna na Ukrainie a rozwój elektromobilności w Polsce
Europejskie państwa popełniły kardynalny błąd
Co było kardynalnym błędem europejskich państw? Nie dbały one o swoją silną pozycję w relacjach z rosyjskim dostawcą. Mało tego, oddały rosyjskiemu dostawcy… swoje magazyny gazu!
Jednym z kluczowych elementów stabilizujących ceny gazu są jego zapasy. Tymczasem część krajów UE, np. Niemcy, Austria i Słowacja pozwoliło sobie na sprzedaż magazynów gazu Gazpromowi. A ten nie był zobowiązany do trzymania w nich wystarczających zasobów. Te „rosyjskie” magazyny były wypełnione tylko w niewielkiej części, a to sprzyjało podwyższaniu cen – powiedział były wicepremier.
Wspomniane państwa pracują nad wywłaszczeniem Gazpromu i powołaniem operatora, który miałby na względzie interesy państwa, a nie tylko Rosji.
Oprac. Urszula Szewczyk, źródło: IV Europejski Kongres Gospodarczy
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.