Energia dla wsi jest programem przygotowanym wspólnie przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jego celem jest promowanie i rozwój pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych na wsiach. Ma to także zwiększyć niezależność energetyczną mieszkańców tych obszarów.
Energia dla wsi – 25 stycznia ruszył nabór wniosków
Od 25 stycznia w ramach rządowego programu Energia dla wsi rolnicy, a także spółdzielnie energetyczne mogą składać wnioski o dofinansowanie do odnawialnych źródeł energii. Termin składania wniosków kończy się 15 grudnia 2023 r., chyba, że środki zostaną wyczerpane przed tą datą. Budżet programu przewidziany na lata 2022 – 2030 wynosi 1 mld zł.
Przeczytaj także: Jak zwiększyć autokonsumpcję energii z fotowoltaiki?
Kto może starać się o dotację?
- Rolnicy będący osobami fizycznymi
- Osoby prawne prowadzące działalność rolniczą
- Powstające spółdzielnie energetyczne
- Istniejące spółdzielnie energetyczne
- Członkowie spółdzielni energetycznych
- Jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej
Beneficjentem programu może być też rolnik z zarejestrowaną działalnością – pod warunkiem, że osoba fizyczna, która pozyska ze źródeł odnawialnych energię przeznaczy ją na działalność rolniczą.
Na co można przeznaczyć dotację?
Dotację z programu Energia dla wsi można przeznaczyć na projekty energetyczne z kilku obszarów:
- Turbiny wiatrowe
- Instalację fotowoltaiczną
- Elektrownie biogazowe
- Elektrownie wodne
- Zintegrowane z odnawialnymi źródłami energii magazyny energii
Przeczytaj także: Chiny pobiły rekord przyłączenia mocy z fotowoltaiki

Energia dla wsi – jakie są zasady dofinansowania?
Dofinansowaniem z programu objęte są tylko te inwestycje, które rozpoczną się po złożeniu wniosku. Innymi słowy nie można złożyć wniosku na dotację projektu, jeśli przed jego złożeniem:
- Rozpoczęto już prace budowlane
- Złożono zamówienia na maszyny i urządzenia
- Podjęto kroki czyniące inwestycję nieodwracalną
Ile wynosi dofinansowanie?
Są dwa rodzaje dofinansowania, które można otrzymać w ramach programu:
- Preferencyjna pożyczka do 100 proc. koszów kwalifikowanych – maksymalnie do 25 mln zł
- Dotacja pokrywająca do 65 proc. kosztów kwalifikowanych – maksymalnie do 20 mln zł
Energia dla wsi – gdzie można złożyć wniosek?
Wniosek o dofinansowanie w ramach programu można składać wyłącznie drogą elektroniczną za pośrednictwem Generatora Wniosków o Dofinansowanie.
18 stycznia 2023 r. przedstawiono szczegóły programu Energia dla wsi
Podczas konferencji prasowej, która odbyła się 18 stycznia 2023 r. minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk i wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Michalski przedstawili zarys programu Energia dla wsi. Minister Moskwa tak mówiła o projekcie:
W mądrej, zrównoważonej transformacji energetycznej powinny wziąć udział także obszary wiejskie. Zależy nam, aby inwestycje w oze wykorzystywały dostępne w danym miejscu zasoby oraz odpowiadały lokalnym potrzebom – powiedziała minister Anna Moskwa.
Autor: SU
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.