Energia pozyskiwana z fotowoltaiki jest efektywnym i bardzo popularnym źródłem zasilania domu w prąd. Tauron przeprowadził badanie na temat jej zużycia z przydomowych instalacji. Jednoznacznie wynika z niego, że wyższy poziom autokonsumpcji wpływa na optymalizację kosztów.
Energia z fotowoltaiki – ile zużywają jej prosumenci?
Średnia roczna produkcja z instalacji fotowoltaicznej o mocy 5 kWp wynosi ok 5 000 kWh. Dzisiaj prosumenci w Polsce zużywają średnio 20 procent energii pozyskiwanej z fotowoltaiki. Pozostała część odprowadzana jest do sieci dystrybucyjnej. Jak podaje Tauron, gdyby zwiększyli ten poziom do 40% pozytywnie wpłynęłoby to na opłacalność inwestycji w przydomową instalację. Zużycie na poziomie 20% pozwala bowiem zaoszczędzić na kosztach dystrybucyjnych 20%.
Przeczytaj także: Ruszył nabór wniosków do programu Energia dla wsi
Ważna jest maksymalizacja autokonsumpcji
Jak podkreśla prezes Taurona – Paweł Szczeczek – im wyższy poziom autokonsumpcji, tym większe oszczędności i wyższy poziom opłacalności inwestycji w fotowoltaikę.
Na największe oszczędności mogą liczyć te gospodarstwa domowe, które zmaksymalizują autokonsumpcję, czyli bieżące zużycie produkowanej energii elektrycznej. Im lepiej dopasowana instalacja do rzeczywistego zużycia i większa autokonsumpcja energii wytworzonej przez tę instalację, tym oszczędności z fotowoltaiki są większe i można znacząco obniżyć rachunki za energię – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy TAURON.
Energia z fotowoltaiki. Jak można zwiększyć poziom autokonsumpcji?
Jak informuje prezes Szczeszek jednym ze sposobów zwiększenia autokonsumpcji są kontrola, a także planowanie zużycia energii. Dzięki programatorowi, w który wyposażonych jest wiele nowych urządzeń istnieje możliwość na czas maksymalnej produkcji.
Przeczytaj także: Chiny pobiły rekord przyłączenia mocy z fotowoltaiki
Kolejnym sposobem jest zakup klimatyzatora, który umożliwia zwiększenie zużycia energii w czasie, kiedy pobiera się jej najmniej – czyli latem.
Magazynowanie energii pozwala efektywniej z niej korzystać
Energię pozyskiwaną z fotowoltaiki można również magazynować, co pozwoli nam korzystać z niej w momencie, gdy będzie takie zapotrzebowanie. Takie rozwiązanie sprawdza się np. w dni z dużym zachmurzeniem lub obfitymi opadami deszczu. Magazyn energii pozwala także na autokonsumpcję na poziomie 100%.
Autor: SU na podstawie tauron.pl
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.