Należąca do Grupy Orlen firma Energa OZE przejęła farmy fotowoltaiczne powstałe w ramach projektu PV Wielbark. Jeszcze w tym roku planuje przejąć kolejne, tak by w sumie dysponować instalacjami o łącznej mocy 12 MW. To jednak nie koniec: do 2023 roku spółka chce zakupić także sukcesywnie powstające wszystkie instalacje z tego projektu.
Farmy fotowoltaiczne PV Wielbark powstają w Borkach Wielbarskich, miejscowości w województwie warmińsko-mazurskim. Energa OZE dokonała właśnie akwizycji pierwszego projektu instalacji fotowoltaicznych o mocy 6 MW. Do końca roku przejmie kolejne panele o łącznej mocy 6 MW. Będzie wówczas dysponowała instalacjami fotowoltaicznymi o mocy zainstalowanej 12 MW, zajmującymi powierzchnię ponad 27 ha.
Zwiększanie potencjału
Zakup kolejnych instalacji odbywać się będzie sukcesywnie w miarę ich budowy, a realizacji ostatniej transakcji spółka spodziewa się w 2023 roku.
Zwiększanie potencjału w fotowoltaice to kolejny krok na drodze do skutecznej realizacji strategii ORLEN 2030. Inwestycje w odnawialne źródła wytwarzania energii realizujemy wieloaspektowo. Nie tylko poprzez budowę własnych obiektów, ale także poprzez nabywanie atrakcyjnych biznesowo aktywów. PV Wielbark to obecnie jedna z największych budowanych inwestycji fotowoltaicznych w Polsce – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN Orlen.
Więcej: Energa zaczęła montaż paneli na swojej największej farmie fotowoltaicznej
Łączna powierzchnia budowanej etapami farmy PV Wielbark to ok. 119 ha. Realizacja inwestycji wymaga użycia blisko 2,5 tys. ton stali. Całość składać się będzie łącznie z ok. 140 tys. paneli fotowoltaicznych w większości o mocy jednostkowej rzędu 530 W. Instalacje będą obsługiwane przez 337 inwerterów. Szacunkowo farma może produkować rocznie ok. 62 GWh energii elektrycznej, a więc wystarczająco dużo, by zasilić ok. 31 tys. gospodarstw domowych.
Więcej słonecznej energii
Po sfinalizowaniu zakupu PV Wielbark, moc zainstalowana w farmach fotowoltaicznych Energi OZE wzrośnie z obecnych ok. 5,5 MW do ok. 92,5 MW. Budowana farma PV Gryf, o docelowej mocy zainstalowanej ok. 20 MW, zostanie uruchomiona w bezpośrednim sąsiedztwie Farmy Wiatrowej Przykona.

W 2022 roku zaplanowano też uruchomienie kolejnych pięciu mniejszych farm fotowoltaicznych, których łączna moc zainstalowana wynosi ok. 4,2 MW. Aktywa zlokalizowane będą w województwach: warmińsko-mazurskim (dwie farmy w Samolubiu i jedna w Pierzchałach), kujawsko-pomorskim (Czernikowo) oraz wielkopolskim (Przykona).
Aktywa fotowoltaiczne Energi, po realizacji wszystkich projektów, będą w ciągu roku produkować łącznie ok. 92 GWh energii elektrycznej. Taki wolumen ma szansę zapewnić zasilanie dla ponad 46 tys. gospodarstw domowych. Co więcej, należące do Energi tereny w gminie Przykona, 300 ha zrekultywowanych po odkrywce węgla brunatnego, według szacunków posiadają łączny potencjał ok. 160 MW mocy zainstalowanej w OZE, z czego w sumie ok. 120 MW mogłoby pochodzić z fotowoltaiki.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.