Pomaganie pszczołom poprzez ochronę pasieki. Licealiści z Jarosławia opracowali projekt inteligentnego ula, wyposażonego w czujniki pomiaru temperatury i wilgotności oraz moduł GPS. Dzięki temu pszczelarz ma stałą kontrolę nad pasieką. Młodzi wynalazcy otrzymali za to nagrodę specjalną ufundowaną przez DPD Polska.
Konkurs Naukowy E(x)plory organizuje Fundacja Zaawansowanych Technologii. Jego celem jest wspieranie utalentowanej młodzieży w realizowaniu innowacyjnych projektów naukowych i technicznych oraz promowanie ich osiągnięć na arenie międzynarodowej. W tym roku do konkursu zgłoszono 163 projekty, z czego 33 przeszły do finału. Laureatów wybrało jury złożone z 15 autorytetów reprezentujących uznane instytucje naukowe i innowacyjne firmy.
Pomaganie pszczołom
DPD Polska po raz szósty zapewniła wsparcie logistyczne tego najważniejszego w Polsce konkursu dla młodych naukowców i innowatorów. Firma ponownie ufundowała nagrodę specjalną. Otrzymali ją Hubert Misiąg, Eryk Maśkiewicz, Michał Pędziński i Michał Knap, uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących im. Stefana Banacha w Jarosławiu. Uznanie DPD Polska zdobył ich Projekt BeeApp – Pasieka na miarę XXI wieku, czyli Inteligentny dom dla pszczół.
W tym roku, podobnie jak w ubiegłych latach, do konkursu zgłoszono wiele ciekawych projektów. Naszą uwagę przykuwają jednak te, które służą środowisku naturalnemu, co jest zgodne z naszą zrównoważoną strategią rozwoju. Zrównoważony rozwój to w DPD Polska nie tylko elektryczna flota, własne instalacje fotowoltaiczne, ale także teren i życie wokół naszych obiektów. Sami stawiamy przy oddziałach ule, siejemy łąki kwietne i prowadzimy działania edukacyjne przed media społecznościowe – komentuje Rafał Nawłoka, prezes zarządu DPD Polska.
Więcej: Na ratunek pszczołom. Mural odlicza nasz dług wobec tych owadów
Na czym polega działanie aplikacji? Inteligentny ul wyposażony jest w sensory i czujniki, które zbierają takie dane jak temperatura, poziom wilgotności, wypełnienia ula miodem, deszczu i otwarcia górnej pokrywy. Zebrane w ten sposób dane są przesyłane za pośrednictwem modułu GSM do aplikacji na smartfon. Aplikacja przedstawia historię odczytów, jak i aktualne pomiary z sensorów i czujników. Pszczelarz posiada szybki i komfortowy wgląd w warunki panujące w ulu w każdym miejscu na Ziemi. Projekt zapewnia bezpieczeństwo pasieki, ponieważ ule bardzo często padają ofiarami ataków wandali i dzikich zwierząt.
Święto innowacji
Konkurs był częścią święta nauki i innowacji Gdynia E(x)plory Week, które odbyło się w przestrzeni wirtualnej w dniach 20-22 października. Podczas tegorocznej, internetowej odsłony Gdynia Explory Week, oprócz Krajowego Finału Konkursu Explory, po raz pierwszy odbyły się wyjazdowe Festiwale Explory. Umożliwiały one młodzieży szkolnej udział w warsztatach i wykładach znanych popularyzatorów nauki. W wydarzeniu łącznie wzięło udział ponad 2000 osób. Partnerami strategicznymi festiwalu są Zakłady Farmaceutyczne Polpharma, Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia oraz Miasto Gdynia. Partnerem logistycznym projektu jest DPD Polska.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.