Nawet 37 tys. zł – taką kwotę mogą uzyskać kredytobiorcy Banków Spółdzielczych w ramach programu „Czyste powietrze”. O ekologiczne kredyty od 19 stycznia można się ubiegać w wybranych placówkach zrzeszenia SGB. W najbliższych tygodniach kolejne Banki Spółdzielcze udostępnią program dla swoich klientów.
Program „Czyste powietrze” funkcjonuje od jesieni 2018 roku. Jego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Ma to nastąpić dzięki wymianie źródeł ciepła i poprawie efektywności energetycznej jednorodzinnych budynków mieszkalnych.
Wszystkie formalności w jednym miejscu
Do grona banków pośredniczących w udzielaniu dotacji i dofinansowania właśnie dołączyły Banki Spółdzielcze SGB. Umożliwiają one złożenie wniosku o kredyt z dotacją i gwarancją BGK u jednego doradcy. Prześle on dokumenty do właściwego terytorialnie wojewódzkiego funduszu ochrony środowiska i gospodarki wodnej.
W trosce nie tylko o naszą przyszłość, ale przede wszystkim o przyszłość następnych pokoleń myślimy długofalowo. Zwracamy większą uwagę na to, jak tworzymy lokalne społeczności, jak możemy je wspierać. Beneficjentami programu Czyste Powietrze będą w większości klienci z mniejszych miejscowości, dlatego jako banki, które są blisko swoich klientów pomagamy im tworzyć Zielone Sąsiedztwa – mówi Mirosław Skiba, Prezes Zarządu SGB-Banku SA.
Dzięki współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego Kredyt Czyste Powietrze jest objęty gwarancją, co przynosi klientom korzyści w postaci oszczędności środków. Gwarancja jest udzielana bez prowizji, nie zwiększa więc ona kosztu kredytu.
Jeszcze lepszy rozwój programu
Pierwsze Banki Spółdzielcze SGB oferujące swoim klientom Kredyty Czyste Powietrze to Kujawsko-Dobrzyński Bank Spółdzielczy oraz banki w Strzelnie, Wieleniu, Radziejowie, Piotrkowie Kujawskim i Przysusze.
Cieszę się, że lista banków w „Czystym Powietrzu”, szczególnie tych spółdzielczych, które są najbliżej lokalnych społeczności, sukcesywnie się wydłuża. To gwarantuje nam szersze i szybsze dotarcie do Polaków z dotacjami na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizację domów jednorodzinnych. Dzięki nowym partnerom z sektora bankowego, program „Czyste Powietrze” ma szansę jeszcze lepiej się rozwijać – mówi Paweł Mirowski, Wiceprezes Zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Przeczytaj także: Program „Czyste powietrze” ma zaskakującego lidera wśród gmin
Na co można przeznaczyć pieniądze?
Kredyt Czyste Powietrze przeznaczony jest na:
- wymianę nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe oraz zakup i montaż nowego źródła ciepła w ramach Priorytetowego Programu „Czyste Powietrze”,
- zakup i montaż instalacji centralnego ogrzewania i cwu (w tym kolektorów słonecznych i pompa ciepła do samej cwu),
- ocieplenie przegród budowlanych,
- zakup i montaż okien i drzwi zewnętrznych/bram garażowych,
- wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła,
- mikroinstalację fotowoltaiczną.
Kredyt dostępny jest dla właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Na realizację przedsięwzięcia klienci będą mieli czas do 18 miesięcy od dnia złożenia wniosku o dofinansowanie w banku. Środki dotacji zostaną wypłacone przez WFOŚiGW po zakończeniu prac i złożeniu prawidłowo wypełnionego
i kompletnego wniosku o płatność na rachunek kredytowy klienta z przeznaczeniem na częściową spłatę kapitału kredytu bankowego. Wnioski o dofinansowanie są oceniane na bieżąco, a podpisywanie umów potrwa do 31.grudnia 2027 r.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.