Czy neutralność klimatyczna Arabii Saudyjskiej jest możliwa? Następca tronu twierdzi, że do 2060 roku jego kraj zredukuje do zera emisję CO2. Minister energetyki zapowiada, że może to nastąpić nawet wcześniej. Jednocześnie Rijad nie zamierza rezygnować z produkcji ropy naftowej.
Arabia Saudyjska ma wizję. Konkretnie Vision 2030, czyli program, którego celem jest dywersyfikacja gospodarcza Królestwa i uniezależnienie jej od ropy naftowej. Przeciwwagą dla przemysłu naftowego ma być m.in. ruch pielgrzymkowy oraz branża nowych technologii. Następca tronu, książę Mohammed bin Salman, dla którego Vision 2030 jest prawdziwym oczkiem w głowie, mocno rozwija też Zieloną Inicjatywę, dążąc do uczynienia ze swego państwa lidera dekarbonizacji w regionie. Wiosną tego roku książę zapowiedział, że dekarbonizacja staje się jednym z nadrzędnych celów Arabii Saudyjskiej. Ogłosił też, że do 2030 roku państwo Saudów ma wytwarzać z OZE połowę energii. Podczas odbywającego się w Rijadzie forum Saudi Green Initiative poszedł krok dalej inaugurując plan osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla do 2060 roku. Amin Nasser, prezes i dyrektor generalny Saudi Aramco, ujawnił natomiast zamiar uczynienia największej na świecie firmy naftowej neutralną pod względem emisji CO2 do 2050 roku.
Przeczytaj także: Ekologia – czym się zajmuje i co to jest?
Zielona Arabia i neutralność klimatyczna
W przemówieniu otwierającym Saudi Green Initiative książę ogłosił uruchomienie pierwszego pakietu inicjatyw na rzecz ochrony środowiska i stawienia czoła zmianom klimatu. Podkreślił, że Królestwo podjęło działania w sektorze energetycznym mające na celu zmniejszenie emisji dwutlenku węgla o 278 mln ton rocznie do 2030 roku. Oznacza to podwojenie docelowej redukcji emisji w stosunku do poprzednich deklaracji. Przedstawił także pierwszą fazę planu posadzenia 10 mld drzew w Królestwie w nadchodzących dziesięcioleciach. Owa pierwsza faza to zasadzenie 450 mln drzew do 2030 roku. Ponadto, plan obejmuje rekultywację 8 mln ha zdegradowanych gruntów i przydzielania nowych obszarów chronionych.
Zrównoważona stolica
Istotną częścią Zielonej inicjatywy jest przekształcenie stolicy kraju w jedno z najbardziej zrównoważonych miast na świecie. Według zapewnień następcy saudyjskiego tronu, transformacja ta jest już w toku. Książę Abdulaziz bin Salman, minister energetyki, jest zdania, że Królestwo może spełnić zobowiązanie redukcji emisji przed 2060 rokiem. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu idei gospodarki o obiegu zamkniętym, której celem jest redukcja, ponowne wykorzystanie, recykling i usuwanie gazów cieplarnianych. Obecnie Arabia Saudyjska rozwija innowacyjną metodę wychwytywania CO2, wydobywającego się z ropy naftowej podczas jej spalania. Dwutlenek węgla jest przechwytywany z powietrza i magazynowany w ziemi lub ponownie wykorzystany do produkcji paliwa, bioenergii, materiałów budowlanych, żywności i napojów. Może być także przekształcany chemicznie w nowe produkty, takie jak nawozy i cement, lub inne formy energii.
Więcej: Paliwa kopalne – według BBC, świat nie chce redukować ich zużycia zbyt szybko
Mohammed bin Salman ogłosił także zamiar przyłączenia się Królestwa do Global Oceans Alliance, Alliance to Eliminate Plastic Waste in Oceans and Beaches, Sports for Climate Action Agreement, a także ustanowienia globalnego centrum zrównoważonej turystyki.
Arabia Saudyjska planuje też rozwijać technologię wodorową. W budowanym na pustyni w północno-zachodniej części kraju smart city Neom powstaje fabryka zasilana wyłącznie energią słoneczną i wiatrową. Ma ona dostarczyć 650 mln ton bezemisyjnego wodoru dziennie i ograniczyć emisje CO2 o ponad 3 mln ton rocznie.
Wierzyć czy nie wierzyć?
Czy słowa saudyjskiego następcy tronu należy traktować poważnie, czy jako puste deklaracje? Jak pokazuje raport think tanku Atlantic Council, Arabia Saudyjska rzeczywiście znalazła się ostatnio wśród liderów transformacji energetycznej w regionie. Pierwsze miejsce zajęła ex aequo ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi – zdaniem autorów raportu oba kraje podjęły istotne kroki w celu dekarbonizacji swoich sektorów energetycznych.
Jednocześnie jednak, jak ujawniła BBC, Arabia Saudyjska znalazła się w grupie państw, które domagają się od ONZ spowolnienia marszu do neutralności klimatycznej. Ponadto książę nie ukrywa, że jego kraj nie zamierza zrezygnować z produkcji ropy naftowej. Amin Nasser przekonuje, że nie ma sprzeczności między celem zerowej emisji netto a strategią Saudi Aramco dotyczącą zwiększenia wydobycia ropy naftowej. Szef saudyjskiego giganta twierdzi, że ropa Aramco powoduje mniej zanieczyszczeń niż inne rodzaje ropy.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.