RWE rozpoczyna budowę i montaż turbin wiatrowych na 17. farmie wiatrowej w Polsce. Nowa, lądowa instalacja będzie zlokalizowana w pobliżu miejscowości Żnin w województwie kujawskopomorskim, około 260 kilometrów na wschód od Szczecina.
RWE buduje nową farmę wiatrową – Żnin stawia na OZE
Inwestycja realizowana przez RWE wpisuje się w obrany przez naszą gminę i cały region kierunek ku zielonej energii. Już dziś montujemy panele fotowoltaiczne na budynkach użyteczności publicznej. Zachęcamy mieszkańców do wymiany źródeł ciepła. Teraz, dzięki inwestycji realizowanej przez jeden z czołowych koncernów energetycznych na świecie, za kilkanaście miesięcy do sieci popłynie zielony prąd. Z korzyścią dla środowiska i jakości powietrza w Polsce. Nie bez znaczenia będą też konkretne fundusze, które zasilą budżet gminy Żnin oraz spełnienie oczekiwań mieszkańców, którzy chcą żyć w ekologicznej gminie – mówi Robert Luchowski, Burmistrz Żnina.
16 turbin wiatrowych na farmie wiatrowej Żnin
Farma będzie się składać z 16 turbin wiatrowych. RWE dysponuje zabezpieczeniem wsparcia w systemie aukcyjnym (CfD – Contract for Difference) dla projektu Żnin o mocy 48 MW.
Rozpoczynamy prace przygotowawcze, takie jak budowa dróg dojazdowych i wylewanie fundamentów. Farma wiatrowa przyniesie korzyści okolicznym Rolnikom: stworzymy nowe drogi i chodniki. Ułatwi to dostęp do pól, a tym samym usprawni codzienną pracę. Na początku 2023 r. gmina Żnin będzie mogła obserwować proces montażu turbin wiatrowych – mówi Wojciech Borkowski, odpowiedzialny za realizację projektów w RWE Renewables Poland. Oddanie farmy wiatrowej do użytku jest planowane na czwarty kwartał przyszłego roku.
RWE uruchomiło niedawno lądową farmę wiatrową Rozdrażew
Kilka tygodni temu RWE uruchomiło lądową farmę wiatrową Rozdrażew o mocy 16,8 megawatów (MW). Po czternastu miesiącach budowy, siedem turbin wytwarza wystarczającą ilość zielonej energii elektrycznej, aby zaspokoić potrzeby ponad 27 000 polskich gospodarstw domowych. Rozdrażew jest już 16. farmą wiatrową RWE w Polsce. Firma ma w naszym kraju zainstalowaną moc 410 MW.
Przeczytaj także: Jedna z największych transakcji na rynku PV
Na zachodzie Polski, około 100 kilometrów od Szczecina, w gminie Mieszkowice, RWE buduje kolejną farmę wiatrową. Dwie turbiny wiatrowe mają w ciągu roku wytworzyć wystarczającą ilość zielonej energii, aby zaspokoić roczne zapotrzebowanie kolejnych 8 800 gospodarstw domowych. Dla projektu Wierzchlas o mocy 7 megawatów, polski Rząd zawarł z firmą 15-letni, dwustronny kontrakt różnicowy (CfD).
RWE dywersyfikuje portfel OZE
Obok budowanej obecnie farmy wiatrowej Wierzchlas, na koncesje czekają również farmy Dolice (48 MW) i Lech Nowy Staw III (12 MW). RWE dywersyfikuje swój polski portfel źródeł odnawialnych, inwestując w projekty fotowoltaiczne. RWE w Polsce jest również aktywne w obszarze offshore. Firma jest na etapie zaawansowanego przygotowania do budowy F.E.W. Baltic II o mocy 350 MW. Złożyła wnioski o kolejne koncesje na Morzu Bałtyckim.
Cieszę się, że w Polsce powstaje kolejny projekt lądowy, który poszerza nasze portfolio OZE. Polska jest ważnym dla RWE rynkiem – dzięki 17. farmie wiatrowej w naszym portfolio wzmacniamy bezpieczeństwo energetyczne kraju. Naszym wieloletnim doświadczeniem wspieramy transformację energetyczną i zaopatrujemy przemysł w zieloną energię – mówi Katja Wünschel, Dyrektor Generalny (CEO) Wind Onshore and Solar Europe & Australia, RWE Renewables.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.