Polski gigant energetyczny kończy z wydobyciem węgla. Do końca roku Skarb Państwa zamierza przejąć wszystkie akcje spółki Tauron Wydobycie. Obie strony podpisały list intencyjny w tej sprawie.
Celem istnienia spółki Tauron Wydobycie jest zabezpieczenie paliwa węglowego dla pozostałych jednostek należących do koncernu Tauron. Zajmuje się ona wydobyciem, wzbogacaniem i sprzedażą węgla kamiennego w trzech zakładach górniczych: Sobieski, Janina oraz Brzeszcze. Obecnie posiada największe zasoby węgla energetycznego w Polsce, z których 70 proc. trafia do elektrowni i elektrociepłowni Grupy Tauron. Spółka produkuje paliwa o niskiej zawartości chloru wykorzystywane w niskoemisyjnych blokach energetycznych.
Koniec z Wydobyciem
Akcje wszystkich wspomnianych kopalń jeszcze w tym roku mają zostać przejęte przez Skarb Państwa. Taki jest plan, choć – jak podkreśla Tauron, na ostateczny termin zawarcia transakcji będzie miał wpływ przebieg procesu notyfikacji pomocy publicznej w Komisji Europejskiej dla programu transformacji górnictwa węglowego. Niemniej, koncern i Ministerstwo Aktywów Państwowych podpisały w tej sprawie list intencyjny, zobowiązując się do podjęcia działań niezbędnych do przygotowania i dokonania transakcji. Grupa Tauron powołała zespół projektowy, którego zadaniem jest prowadzenie prac przygotowawczo-analitycznych w tym zakresie.
Wszystkie działania dotyczące pozycji zakładów górniczych Tauron Wydobycie projektowane są w dostosowaniu do zapisów umowy społecznej, dotyczącej transformacji sektora górnictwa węgla kamiennego oraz procesów transformacji województwa śląskiego i małopolskiego, a także zgodnie z procedowaną obecnie nowelizacją ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego – wyjaśnia Artur Michałowski, p.o. prezesa zarządu i wiceprezes ds. handlu Tauron Polska Energia.
Zgodnie z wypracowanymi warunkami umowy społecznej dla górnictwa, kopalnie mają zostać objęte mechanizmem finansowania, do czasu ich stopniowego wygaszania. W przypadku zakładów górniczych Grupy Tauron jest to odpowiednio 2040 rok w przypadku ZG Brzeszcze i 2049 rok dla ZG Janina i ZG Sobieski.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.