Już za nieco ponad miesiąc ruszy produkcja ekologicznego glikolu propylenowego, którą buduje spółka z Grupy ORLEN – ORLEN Południe. W ramach tej inwestycji jeszcze w tym roku zostanie oddany do użytku pierwszy w Polsce hub wodorowy.
Glikol propylenowy to bioprodukt, czysty i bezpieczny dla środowiska, który wykorzystywany jest m.in. w medycynie, kosmetyce, przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. W listopadzie br. ruszy produkcja tego składnika. Z informacji przekazanych przez paliwowego giganta wynika, że ORLN Południe planuje wytwarzać 30 tys. ton ekologicznego glikolu rocznie, o 10 tys. więcej od jedynej tego typu instalacji w Europie, która znajduje się w Belgii.
Skutecznie realizujemy inwestycje, które nie tylko zapewnią dynamiczny rozwój Grupy ORLEN w strategicznych obszarach, ale realnie wzmocnią Polską gospodarkę. Finalizacja instalacji do produkcji ekologicznego glikolu oznacza rozwój zakładu produkcyjnego i nowe miejsca pracy. Przekształcanie ORLEN Południe w nowoczesną biorafinerię to ważny element strategii Grupy ORLEN, w której zakładamy nakłady inwestycyjne na poziomie 30 mld zł na zrównoważony wzrost. Ten obszar będzie też wspierać rozwój paliw alternatywnych, w tym wodoru. Właśnie w Trzebini powstaje wytwórnia wodoru, która jest integralną częścią instalacji do produkcji zielonego glikolu i również rozpocznie pracę w listopadzie br. – podkreśla Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.
Inwestycja ma być oddana do użytku w listopadzie. Wcześniej (w drugim i trzecim kwartale) z sukcesem przeprowadzono rozruchy mechaniczne, a od początku września trwa rozruch technologiczny.
ORLEN zapowiada uruchomienie wytwórni wodoru
PKN Orlen informuje też, że w listopadzie w Trzebini uruchomiona zostanie również wytwórnia wodoru, która stanowi integralną część kompleksu zielonego glikolu. Koncern zwraca uwagę, że ORLEN Południe jako pierwszy w Polsce będzie wdrażać paliwo wodorowe. Roczna produkcja wodoru wyniesie 16 mln Nm3. 75 proc. zostanie wykorzystane do wytwarzania glikolu. Pozostałe 25 proc. (4 mln Nm3) znajdzie natomiast zastosowanie jako paliwo w transporcie. ORLEN Południe będzie produkować ok. 45 kg/h wodoru jakości paliwowej. Ma on być wykorzystywany w głównej mierze jako paliwo w transporcie miejskim.
PKN ORLEN przypomina, że podpisał już 14 listów intencyjnych na rzecz rozwoju transportu bezemisyjnego w Polsce, z samorządami i miejskimi spółkami, będącymi potencjalnymi odbiorcami wodoru. Jak informowaliśmy, koncern w ramach współpracy z PESA Bydgoszcz planuje też zakup nowoczesnej lokomotywy, która będzie pierwszym w Polsce pojazdem szynowym wykorzystującym napęd wodorowy.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.