W pierwszym kwartale przyszłego roku ma ruszyć nowa odsłona programu „Mój Prąd”. Budżet programu wyniesie ok. 1 mld zł.
O planach uruchomienia kolejnej edycji programu „Mój Prąd” informuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
Szef resortu Michał Kurtyka podkreśla, że celem najnowszej odsłony programu będzie m.in. zwiększenie produkcji energii elektrycznej z mikroinstalacji fotowoltaicznych na terenie Polski. Spowoduje to wzrost udziału OZE w miksie energetycznym.
„Mój Prąd 4.0” umożliwi także magazynowanie wyprodukowanej energii elektrycznej z instalacjach fotowoltaicznych oraz magazynowanie ciepła/chłodu. Ma się także zwiększyć efektywność zarządzania wyprodukowaną energią elektryczną.
Przeczytaj także: Ekologia – czym się zajmuje i co to jest?
Ministerstwo wskazuje również, że nowa edycja programu „Mój Prąd” pozwoli na rozwój elektromobilności. Przewiduje bowiem dofinansowanie zakupu i montażu punktów ładowania samochodów elektrycznych.
Zakres programu rozszerzy się także o takie elementy jak m.in. inteligentne systemy zarządzania energią w domu, punkty ładowania (ładowarki do samochodów elektrycznych), magazyny energii elektrycznej oraz magazyny ciepła i chłodu.
Intensywność wsparcia oferowanego w ramach programu będzie uzależniona od zakresu rzeczowego inwestycji przedstawionego do dofinansowania.
Premiowany będzie zakup i montaż instalacji fotowoltaicznej z dodatkowym elementem umożliwiającym wzrost autokonsumpcji wytworzonej energii elektrycznej oraz zwiększenie poziomu efektywności energetycznej – podkreśla Ireneusz Zyska, wiceminister klimatu i środowiska, pełnomocnik rządu ds. OZE.
Nowa edycja „Mojego Prądu” będzie silnym impulsem do dalszego rozwoju energetyki rozproszonej w naszym kraju oraz do spełnienia międzynarodowych zobowiązań Polski w zakresie rozwoju odnawialnych źródeł energii. Pozwoli także na zwiększenie możliwości bilansowania energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym – dodaje.
Kto skorzysta?
„Mój Prąd 4.0” nadal będzie programem dla osób fizycznych, mających zawartą umowę kompleksową z Operatorem Sieci Dystrybucyjnej. Nie zmieni się zarówno jego prosta forma, jak i to, że wniosek składa się w łatwy sposób.
Jest też inna dobra informacja. W tej edycji można ubiegać się o dofinansowanie dodatkowych elementów (ładowarek, magazynów energii/ciepła/chłodu, systemów zarządzania energią). Co ważne, z tej możliwości mogą skorzystać także beneficjenci dotychczasowych edycji programów „Mój Prąd” oraz „Czyste Powietrze”.
Planowany budżet programu to ok. 1 mld zł.
Zobacz też: Program „Mój Prąd”. Skończyły się pieniądze
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.