PKO Bank Polski podpisał kolejną umowę z firmą WSB Park Wiatrowy Kępno sp. z o.o. Dotyczy ona finansowania Parku Wiatrowego Baranów-Rychtal w województwie wielkopolskim. Kwota finansowania to 228,6 mln złotych.
W ramach projektu zainstalowanych zostanie 11 turbin wiatrowych o łącznej mocy 42,6 megawatów. Inwestor planuje uruchomić farmę w 2023 roku.
Projekt Parku Wiatrowego Baranów-Rychtal doskonale wpisuję się w naszą politykę wspierania ochrony środowiska naturalnego, zapobiegania globalnym zmianom klimatu oraz transformacji gospodarki Polski w stronę zero emisyjności. Jesteśmy przekonani, że ta inwestycja poprawi jakość życia w naszym kraju i sprawi, że wszyscy jeszcze bardziej zdecydowanie staniemy po zielonej stronie mocy – podkreśla Marcin Majewski, Dyrektor Pionu Relacji z Klientami Korporacyjnymi.
Szybkie negocjacje w zmieniającym się otoczeniu finansowym
Pozwolenie na budowę Parku Wiatrowego Baranów-Rychtal w powiecie kępińskim inwestor otrzymał pod koniec 2019 roku. Następnie, oferta farmy została zaakceptowana na aukcji OZE w 2020 roku. Farma wiatrowa będzie mogła dostarczać wytwarzaną w sposób przyjazny dla środowiska i niedrogą energię elektryczną. Ma ona wystarczyć do zaspokojenia średniego zużycia energii około 36 tys. gospodarstw domowych.
Jesteśmy naprawdę dumni i szczęśliwi, że możemy sfinalizować tę kluczową umowę o finansowanie z PKO Bankiem Polskim. Jest on naszym wieloletnim partnerem finansowym w Polsce. Współpracę rozpoczęliśmy w 2011 roku z parkiem wiatrowym Lipniki, kontynuowaliśmy z parkiem wiatrowym Taczalin, a teraz realizujemy
Baranów–Rychtal. Jesteśmy wdzięczni za szybkie i sprawne negocjacje tej umowy w zmieniającym się otoczeniu finansowym (stopy procentowe, ceny energii elektrycznej, wskaźniki CPI) – powiedział Hubert Kowalski, Dyrektor Zarządzający VSB Energie Odnawialne Polska sp. z o.o. oraz prezes spółki WSB Park Wiatrowy Kępno sp. z o.o.
Przeczytaj także: Oddech dla Ziemi od PKO BP
To nie pierwsze działanie Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego na rzecz transformacji energetycznej Polski. Bank w 2020 roku rozpoczął uwzględnianie ryzyk ESG w procesie kredytowym dla klientów korporacyjnych oraz zaktualizował politykę kredytową dla sektorów wysokoemisyjnych. Wdrożył także Politykę Odnawialnych Źródeł Energii, w ramach której zawiera nowe transakcje finansujące OZE. Bank m.in. zobowiązał się do wyeliminowania ekspozycji na sektor wydobywczy węgla do 2030 r. Zamierza też osiągnąć wzrost zielonego finansowania na poziomie co najmniej 5 proc. r/r. Wśród wskaźników znajduje się również zobowiązanie do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych banku do 40 tys. ton w 2025 r. Czyli o 60 proc. w stosunku do 2019 r.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.