W poniedziałek 4 października prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o odnawialnych źródłach energii. Nowela zakłada m.in. wydłużenie okresu funkcjonowania systemu wsparcia dla energetyki odnawialnej.
Ustawę z dnia 17 września br. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw ma na celu ograniczenie obowiązków koncesyjnych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą w zakresie małych instalacji.
Wiązać się to będzie ze zmianą definicji małej instalacji. Ma to nastąpić przez podniesienie górnego progu łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej z dotychczasowych 500 kW do 1 MW lub mocy osiągalnej cieplnej w skojarzeniu dla instalacji OZE określonej w ustawie z 2015 roku.
Zobacz także: OZE to większe bezpieczeństwo energetyczne kraju – tak uważa ponad 80 proc. Polaków
Nowela – jak podaje Kancelaria Prezydenta – z jednej strony wprowadza ograniczenie obowiązków dla podmiotów chcących wytwarzać energię w małych instalacjach. Z drugiej zaś powoduje przeniesienie „z urzędu” przedsiębiorców posiadających koncesję, których instalacje spełniają warunki określone dla małej instalacji, do rejestru wytwórców energii w małej instalacji.
System wsparcia dla OZE przedłużony do 2047 r.
Ustawa zakłada również wprowadzenie ułatwień w lokalizowaniu inwestycji oraz wydłużenie okresu funkcjonowania systemu wsparcia dla energetyki odnawialnej.
Nowela określa definicję „łącznej mocy zainstalowanej elektrycznej” instalacji OZE oraz przedłuża do połowy 2047 roku funkcjonowanie systemu wsparcia dla OZE (obowiązek zakupu niewykorzystanej energii elektrycznej po cenie stałej, prawo do dopłaty do ceny rynkowej w ramach systemu FIT, FIP oraz systemu aukcyjnego). Umożliwia także Krajowemu Ośrodkowi Wsparcia Rolnictwa wydzierżawianie w trybie bezprzetargowym gruntów należących do Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa spółkom kapitałowym prowadzącym działalność w zakresie wytwarzania energii odnawialnej.
Nowelizacja zakłada również podniesienie granicy (ze 100 kW do 500 kW) mocy zainstalowanej, dla wybranych instalacji wykorzystujących OZE. Będzie to możliwe bez konieczności wprowadzania zmian w studium uwarunkowań i kierunkach zagospodarowania przestrzennego gminy, a w konsekwencji w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego (dotyczy obszarów i ich stref ochronnych, na których zaplanowano wcześniej posadowienie instalacji OZE).
Zobacz też: PZU ubezpieczy instalacje OZE przedsiębiorców
Ustawa wprowadza też zmiany proceduralne, w tym dotyczące np. zobowiązania operatorów sieci dystrybucyjnych do przekazywania danych pomiarowych, obejmujących godzinowe ilości energii elektrycznej wprowadzonej do sieci dystrybucyjnej elektroenergetycznej i pobranej z tej sieci przez prosumenta energii odnawialnej.
Termin wejścia w życie ustawy został ustalony na 14 dni od dnia jej ogłoszenia, z wyjątkiem art. 1, którego poszczególne punkty wejdą w życie w późniejszych terminach.
Fot. Kancelaria Prezydenta
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.