Polacy chcą, by zielona energia stopniowo zastępowała energię węglową. Prawie 1/3 badanych przez SunSol uważa, że do końca 2050 roku z OZE powinno pochodzić ponad 60 proc. energii kraju.
OZE stale zyskują na popularności. Z ostatnio opublikowanych danych wynika, że na polskim rynku jest już 630 tys. prosumentów instalacji fotowoltaicznych. Oznacza to, że ich liczba zwiększyła się ponad 150 razy w stosunku do roku 2015, w którym było ich zaledwie 4 tys. W ostatnich miesiącach motywacją dla potencjalnych prosumentów stały się zapowiedzi znacznej podwyżki prądu – tylko w lipcu tego roku powstało aż 31 tys. nowych instalacji. Jak donosi Agencja Rynku Energii, moc zainstalowanej w Polsce fotowoltaiki wyniosła na koniec tego miesiąca ponad 5,6 GW. Podwyżki cen energii to jednak nie jedyna przyczyna zwiększonego zainteresowania OZE – Polacy są coraz bowiem coraz bardziej świadomi, że zielona energia to energia przyszłości.
OZE zwiększa bezpieczeństwo
Jak pokazuje raport „OZE a bezpieczeństwo energetyczne kraju według Polaków”, sporządzony przez SunSol, Polacy chcą energetycznej niezależności i zastąpienia energii węglowej bardziej przyjazną środowisku. 83 proc. respondentów uważa, że odnawialne źródła energii mogą zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne kraju. Prawie 1/3 badanych uważa, że do końca 2050 roku z OZE powinno pochodzić ponad 60 proc. energii kraju, a 37,5 proc., że między 41 a 60 proc. Z kolei 29 proc. ankietowanych odpowiedziało, że nie więcej niż 40 proc. energii kraju powinno pochodzić z odnawialnych źródeł.
Polska powinna osiągnąć cel – energetyczną niezależność – możliwie szybko i jak najniższym kosztem. Jednocześnie przeciwdziałać skutkom globalnego ocieplenia w zgodzie z polityką klimatyczną Unii Europejskiej. I tu rozwiązaniem może być zrównoważony miks energetyczny, uwzględniający energię węglową, gazową i niskoemisyjną. Jego koszt z pewnością poniosą płatnicy, dlatego też jedną z możliwości obniżenia przyszłych rachunków, stają się dla konsumentów przydomowe instalacje fotowoltaiczne – mówi Michał Kitkowski, prezes SunSol.
Mniej węgla, więcej słońca
Jak pokazuje raport SunSol, co trzeci Polak uważa, że energia z węgla powinna wynosić mniej niż 10 proc., a już 45 proc. twierdzi, iż jej udział we wszystkich źródłach energii powinien stanowić połowę. Tylko 11 proc. respondentów uważa, że wynik 70 proc. energii pozyskiwanej z węgla, jaki do tej pory zanotowano, jest odpowiedni. Badani w 9 proc. są zdania, że do 2050 roku Polska powinna całkowicie odejść do pozyskiwania energii z węgla. Ponad 88 proc. respondentów uważa ponadto, że Polska powinna rozwijać technologie umożliwiające korzystanie zarówno z odnawialnych, jak i nieodnawialnych źródeł energii. Niewiele mniejszy odsetek badanych, bo 84 proc., zgadza się ze stwierdzeniem, że Polska powinna skupić się na odnawialnych źródłach energii.
W najbliższej perspektywie ceny energii mogą wzrosnąć o 20 proc., a na przestrzeni 10 lat – nawet do 60 proc., co będzie odczuwalne nie tylko dla użytkowników indywidualnych, lecz także całego sektora MŚP, jak i globalnych korporacji. I tu z odsieczą przyjdą odnawialne źródła energii – mówi Michał Kitkowski.
Polacy popierają OZE nie tylko na odległość. 75 proc. zapytanych przez SunSol chętnie zgodziłaby się na instalację fotowoltaiczną w swojej okolicy, połowa zaaprobowałaby budowę w pobliżu miejsca swojego zamieszkania farm wiatrowych, a prawie 1/3 – ekologicznej spalarni śmieci. Jedynie 5 proc. nie zgodziłaby się na żadne z tych rozwiązań.
Z aprobatą Polacy patrzą też na rozwój ekologicznej infrastruktury transportowej, także w swojej najbliższej okolicy. 54 proc. respondentów SunSol poparłoby budowę punktu ładowania aut elektrycznych, a prawie 37 proc. stacji paliw z biopaliwami.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.