Mając świadomość, że energia elektryczna pozyskiwana z odnawialnych źródeł jest kluczem do sukcesu transformacji energetycznej, Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) zainicjowało serię przedsięwzięć finansowanych z Funduszy Europejskich. Chodzi o projekty: „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym” oraz „Magazynowanie energii elektrycznej”.
NCBR przypomina, że Strategia Europejskiego Zielonego Ładu wyznacza dwa główne cele. Pierwszy z nich to osiągnięcie przez państwa Wspólnoty neutralności klimatycznej. Drugi natomiast to uniezależnienie ich wzrostu gospodarczego od zużycia surowców naturalnych. Żeby to osiągnąć, konieczna jest transformacja energetyki.
Mając świadomość, że energia elektryczna pozyskiwana z odnawialnych źródeł jest kluczem do sukcesu transformacji, NCBR zainicjowało serię przedsięwzięć finansowanych z Funduszy Europejskich. Chodzi m.in. o komplementarne względem siebie projekty: „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym” oraz „Magazynowanie energii elektrycznej”.
Od ich realizacji zależy także zasobność Polaków, zwłaszcza że w ostatnich miesiącach obserwujemy, jak instalacje wykorzystujące paliwa kopalne borykają się z dostępnością surowców. A przede wszystkim z rosnącymi kosztami uprawnień do emisji dwutlenku węgla. W efekcie powoduje to spadek rentowności m.in. elektrociepłowni – czytamy w komunikacie NCBR.
Przeczytaj także: Co to jest ekologia?
„Najwyższy czas zatroszczyć się o nowe technologie OZE”
Z danych przytoczonych przez organizację wynika, że w listopadzie zeszłego roku cena tony CO2 przebiła barierę 70 euro. W grudniu zaś aż 90 euro. To oznacza, że w ciągu minionego roku cena ta wzrosła niemal trzykrotnie. NCBR zwraca uwagę, że przejście na odnawialne źródła energii jest w tym kontekście koniecznością. Takich praktycznych rozwiązań poszukują dziś przedsiębiorstwa nie tylko z tego sektora.
To najwyższy czas, żeby zatroszczyć się o nowe technologie OZE w polskiej energetyce. Rozpoczęte już prace nad nowoczesnymi elektrociepłowniami oraz magazynami energii elektrycznej pomagają nam zrealizować Fundusze Europejskie. Pozwoli to zmniejszyć obciążenia środowiskowe oraz stawić czoło ogromnym wyzwaniom społeczno-gospodarczym, które stawia przed nami nadchodząca przyszłość. W realizowanych przedsięwzięciach wyciągamy rękę do rynku: wskazaliśmy konkretne problemy badawcze, dla których rozwiązań szukają wykonawcy realizujący prace B+R. Chcemy zmienić system produkcji energii elektrycznej w kraju, tak aby pozytywne zmiany odczuli wszyscy Polacy. W dalszej perspektywie przyczyni się to również do zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego przyszłym pokoleniom – podkreśla cytowany w komunikacie dr inż. Wojciech Kamieniecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.
NCBR zwraca uwagę, że cały sektor energetyczny i okołoenergetyczny boryka się obecnie z problemem wynikającym z faktu, że choć efekt działalności przedsiębiorstw elektrociepłowniczych jest pożyteczny (dostarczane jest ciepło, produkowana jest użyteczna energia elektryczna), to jednocześnie powstaje mnóstwo efektów ubocznych, negatywnych dla człowieka i środowiska. Stąd konieczny jest zwrot w kierunku gospodarki obiegu zamkniętego, rekomendowany przez strategię Green Deal.
Dlatego w przedsięwzięciu „Elektrociepłownia w lokalnym systemie energetycznym” kluczowym elementem opracowywanej technologii ma być układ kogeneracyjny wytwarzający prąd ze zmagazynowanej „zielonej” energii, przy równoczesnym pozyskiwaniu ciepła w kogeneratorze OZE.
Co jest istotą tej rewolucyjnej zmiany?
Tradycyjne układy kogeneracyjne polegają na wytwarzaniu energii elektrycznej przy okazji produkowania ciepła, czyli energia elektryczna jest wytwarzana niejako przy okazji wytwarzania ciepła. W praktyce oznacza to, że powstaje ona, gdy nie jest najbardziej potrzebna. Nowatorska idea kogeneracji działa odwrotnie.
Energia jest produkowana wtedy, gdy potrzebny jest prąd, tzn. w momencie, gdy spada możliwość jego uzyskania z wiatru i słońca; ciepło natomiast jest produkowane przy okazji i magazynowane na czas, kiedy będzie potrzebne. Takie założenie jest znacznie tańszą substytucją magazynowania energii elektrycznej w systemie elektroenergetycznym. Ponieważ istotą rozwiązania są sezonowe magazyny ciepła sprzężone z układem pomp ciepła, mogą one gromadzić energię cieplną wytwarzaną z nadwyżek produkcyjnych OZE latem i zimą oraz energii słonecznej produkowanej przez kolektory słoneczne latem.
Kogeneracja będzie realizowana w 100 proc. nie wskutek procesów spalania, ale dzięki odnawialnym źródłom, z wykorzystaniem np. biogazu lub „zielonego” wodoru. Minimum 80 proc., a może nawet 100 proc. energii zasilającej elektrociepłownię będzie pochodziło ze słońca, wiatru, płytkiej geotermii, aerotermii, substratów pochodzenia rolniczego wykorzystywanych do produkcji biogazu, lub z zakupu energii – ale tylko również pochodzącej z OZE. Należy podkreślić, że przedsięwzięcie wyklucza spalanie biomasy.
Z kolei przedsięwzięcie „Magazynowanie energii elektrycznej” rozwiąże problem znacznego zapotrzebowania na akumulację energii dla zastosowań domowych i przemysłowych. Spowodowane jest jej nierównomierną produkcją z OZE. Co istotne, opracowaną technologię, oprócz zasilania domu w energię, będzie można wykorzystać także np. do ładowania samochodu.
Kto będzie czerpał korzyści?
Z opracowanych rozwiązań ogromne korzyści będą czerpać także instytucje i przedsiębiorcy. Chodzi m.in. o szpitale czy hotele, ze względu na zapewnienie stabilności ich pracy i wzrost poziomu samowystarczalności energetycznej. Technologia ta może być znaczącym wsparciem również dla farm fotowoltaicznych i wiatrowych, które dzięki niej ustabilizują swój system.
W ramach prowadzonego przedsięwzięcia powstanie magazyn chemiczny oraz element sterujący i elektrotechniczny niezbędny do podłączenia do sieci. Będzie on bazował na surowcach dostępnych w Polsce.
NCBR podkreśla, że wspomniane przedsięwzięcia (prowadzone w trybie zamówień przedkomercyjnych) przyczynią się do osiągnięcia priorytetowych celów stawianych przez UE w strategii Europejskiego Zielonego Ładu.
Zobacz też: Elektrociepłownie w Zgierzu i Siechnicach ze wsparciem NFOŚiGW
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.