Lekkie, elastyczne i wydajne, nawet w pochmurne dni. Żaluzje perowskitowe są w stanie produkować energię zarówno ze światła naturalnego, jak i sztucznego. Ta przełomowa technologia, która w przyszłości może zastąpić krzem w panelach fotowoltaicznych, to dzieło Polki, Olgi Malinkiewicz. Żaluzje na bazie ogniw perowskitowych zawisły właśnie na budynku w Lublinie.
Zaczęło się w 2013 roku, gdy Olga Malinkiewicz opracowała rewolucyjną metodę produkcji ogniw słonecznych poprzez drukowanie perowskitów na elastycznych foliach. Co to są perowskity? To nic innego jak minerał powstający z wapnia, tytanu i tlenu, od kilkunastu lat poddawany badaniom pod kątem zastosowania do produkcji ogniw fotowoltaicznych. Minerał ten pochłania światło widzialne w taki sposób, że można z nich otrzymać energię elektryczną. Naukowcy ustalili, że może on zastąpić krzem w panelach fotowoltaicznych. Współzałożycielka Saule Technologies poszła jednak o krok dalej.
Polska rewolucja w OZE
Przez kilka lat udoskonalała i testowała swój wynalazek przy wsparciu japońskiego inwestora Hideo Sawady. W 2020 roku założony przez nią start-up otworzył własną fabrykę we Wrocławiu i otrzymał wsparcie w wysokości 10 mln euro od polskiego dostawcy krzemowej fotowoltaiki – Columbus Energy. W 2021 roku Saule Technologies uruchomił linię produkcyjną.
Perowskitowe lamele są lekkie, cienkie i bardzo elastyczne, co ułatwia ich stosowanie. Ich niezaprzeczalną zaletą jest też wysoka wydajność w różnych warunkach oświetleniowych, produkują bowiem energię nie tylko z naturalnego światła, ale i ze sztucznego. Dla komercyjnego sukcesu nie bez znaczenia jest łatwa i tania metoda produkcji z wykorzystaniem druku atramentowego. Mogą być drukowane na cienkich, elastycznych podłożach w niskich temperaturach. Co natomiast z zastosowaniem? Możliwości są rozległe – ogniwa można montować na dachach budynków, w oknach, samochodach, żaglach, a nawet telefonach.
Minerały w żaluzjach
Czy produkty Saule Technologies mogą wyprzeć dotychczasowe panele fotowoltaiczne? Trudno wyrokować, choć Saule Technologies firma ma ambitne i rozległe plany. Chce stosować swój wynalazek m.in. jako fasady na szklanych budynkach, w roletach i żaluzjach, w smartfonach i laptopach oraz w elektromobilności. Firma ma już za sobą pierwsze wdrożenie swego produktu – w sierpniu żaluzje perowskitowe zawisły na budynku w Lublinie.
Ich zadaniem jako przełomowego wynalazku w ramach OZE będzie przede wszystkim produkcja energii. Poza tym jednak mają chronić przebywających w budynku ludzi przed upałem i chłodem. Producent zapewnia, że pomogą one wprowadzić realne oszczędności na klimatyzacji, co przysłuży się również środowisku naturalnemu.
Źródło: https://sauletech.com/
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.