KGHM wybuduje cztery małe elektrownie jądrowe. Wspomoże go w tym amerykańska spółka NuScale, jeden z wiodących producentów małych reaktorów nuklearnych. Polski gigant miedziowy nie wyklucza w przyszłości rozbudowy elektrowni.
Małe reaktory modułowe (Small Modular Reactors – SMR) to reaktory o mocy do 300 MWe. Są wytwarzane seryjnie w zakładach produkcyjnych i dostarczane w całości na miejsce docelowej eksploatacji, dzięki czemu czas budowy jest stosunkowo krótki. Umożliwiają one tworzenie małych i średnich kompleksów energetycznych – sprawdzają się zwłaszcza w miejscach, gdzie budowa dużych bloków jądrowych jest utrudniona lub nieopłacalna. Ich dodatkową zaletę stanowi fakt, że mogą one zastępować stopniowo demontowane, wyeksploatowane elektrownie węglowe, których moce zwykle nie przekraczają 500 MWe. W ostatnich latach zainteresowanie SMR gwałtownie wzrosło, dają one bowiem czystą i opłacalną energię. Nic więc dziwnego, że KGHM również postanowił w nie zainwestować.
Giganci łączą siły
Polski gigant miedziowy podpisał umowę z amerykańską firmą NuScale Power na budowę czterech elektrowni SMR. NuScale opracowała nową, modułową elektrownię jądrową z reaktorem lekkowodnym, która dostarcza energię do wytwarzania energii elektrycznej, ciepłownictwa, odsalania oraz produkcji wodoru. Ten przełomowy projekt małego reaktora modułowego jest zdolny do generowania 77 MW energii elektrycznej przy użyciu bezpieczniejszej, mniejszej i skalowalnej wersji technologii reaktora ciśnieniowego. Zgodnie z zawartym zobowiązaniem NuScale wesprze KGHM we wdrożeniu technologii SMR zastępującej dotychczasowe źródła energii oparte na węglu. Po co miedziowemu gigantowi takie elektrownie? Do zasilania własnych zakładów produkcyjnych, tak uzyskana energia jest bowiem nie tylko czysta, ale i znacznie tańsza.
Zmiany klimatyczne wymagają od nas zdecydowanych działań. Już dziś odczuwamy wynikające z tego koszty, także te finansowe, związane m.in. ze wzrostem cen energii. Budowa małych reaktorów nuklearnych do 2030 roku to konkretna deklaracja i element naszej transformacji energetycznej. Technologia SMR nie tylko pomoże nam dbać o środowisko, ale również znacząco obniży koszty prowadzenia biznesu – mówi Marcin Chludziński, Prezes Zarządu KGHM Polska Miedź S.A.
Cztery małe elektrownie
W ramach współpracy w Polsce powstaną 4 małe modułowe reaktory nuklearne SMR, z opcją rozbudowy aż do 12 (o mocy zainstalowanej około 1GW). To potencjalnie największa tego typu instalacja na świecie. Realizacja projektu przewidziana jest do końca 2030 roku, KGHM nie wyklucza jednak, że elektrownie zaczną działać już rok wcześniej.
Odstąpienie od starzejących się elektrowni węglowych prowadzi do zmian w wytwarzaniu energii, potrzeb infrastrukturalnych i nowych miejsc pracy. Technologia małych reaktorów modularnych NuScale jest idealnym, elastycznym i czystym rozwiązaniem problemu potrzeb energetycznych i modernizacji elektrowni opalanych węglem i przede wszystkim zachowania i przeszkolenia wykwalifikowanej kadry elektrowni w Polsce – mówi John Hopkins, Prezes i dyrektor generalny NuScale Power.
Plany KGHM zakładają, że do 2030 roku połowę zapotrzebowania na energię spółka pokryje z własnych źródeł, w tym z OZE. Polska Miedź prowadzi projekty budowy elektrowni fotowoltaicznych na terenie swoich oddziałów, jest jednym z sygnatariuszy porozumienia na rzecz rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Teraz zaś do tego mixu energetycznego dołącza energia z małych reaktorów nuklearnych.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.