Bank Ochrony Środowiska oraz Polski Fundusz Rozwoju podpisali w poniedziałek porozumienie, którego realizacja pozwoli na szerokie finansowanie ekologicznych inwestycji w energetykę cieplną. Porozumienie obejmuje zarówno modernizację dotychczasowych, jak i budowę nowych jednostek. Jego beneficjentem będą przede wszystkim samorządy.
Bank Ochrony Środowiska i Polski Fundusz Rozwoju – jak podkreślono w komunikacie prasowym – chcą zaoferować program finansowania i doradztwa dla podmiotów wytwarzających, obracających i dystrybuujących energię cieplną.
Program ma na celu modernizację istniejących instalacji oraz budowę nowych jednostek wytwórczych według ekologicznych standardów. W tym powstawanie instalacji działających na bazie termicznego przekształcania odpadów. Technologia ta pozwala na wytwarzanie elektryczności oraz energii cieplnej ze spalania odpadów komunalnych. Rozwiązanie to jest szeroko stosowane na świecie i pozwala na ograniczenie emisji związanych zarówno z pozyskaniem ciepła oraz elektryczności, jak i tych powstałych w wyniku rozkładu śmieci.
Przeczytaj także: Co to jest ekologia?
„Kolejny krok w ekologicznej zmianie”
Cieszę się, że jako Bank Ochrony Środowiska robimy kolejny krok w ekologicznej zmianie naszego kraju. Jest on kluczowy, ponieważ daje samorządom możliwość zabezpieczenia potrzeb cieplnych swoich mieszkańców, przy jednoczesnym ograniczeniu kosztów i dbałości o środowisko naturalne. Mamy doświadczenie w tym obszarze, finansowaliśmy już nowoczesną spalarnię śmieci w Olsztynie, w formule partnerstwa publiczno-prywatnego. Z perspektywy czasu możemy powiedzieć, że tego typu rozwiązania są niezwykle efektywne, zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym – podkreśla cytowany w komunikacie Wojciech Hann, prezes Zarządu BOŚ.
Marzena Koczut, wiceprezes Zarządu BOŚ zwracała uwagę, że podpisane porozumienie daje „realną możliwość większego wsparcia dla rozproszonej i zielonej energetyki, co bezpośrednio przekłada się na większe bezpieczeństwo energetyczne naszego kraju”.
Skorzystają samorządy
Warte podkreślenia jest to, że od pewnego czasu coraz efektywniej współpracujemy z innymi instytucjami, z którymi uzupełniamy się kompetencyjnie. W tym przypadku główną osią tej szerszej oferty jest współpraca BOŚ – PFR ale na tym nie koniec; udało nam się dobrać grono doradców technologicznych, ekspertów rynku, przedstawicieli administracji i kluczowego polskiego producenta w postaci Rafako. Wszystko po to, aby samorządy miały poczucie maksimum komfortu i efektywności naszych działań – podkreśla Bartłomiej Pawlak, wiceprezes PFR.
To właśnie samorządy będą beneficjentami programu, ale – jak podkreślono w komunikacie – możliwe jest również finansowanie w formule partnerstwa publiczno-prywatnego.
Zobacz też: PFR zorganizował Klimaton dla miast
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.