7 lutego w Sejmie odbyła się gorąca debata na temat przyszłości energetyki wiatrowej w Polsce i zasadzie umiejscowienia wiatraków. Posłowie partii rządzącej opowiadają się za zasadą 700 metrów od zabudowań mówiąc, że odblokuje to energetykę wiatrową w naszym kraju. Proponowanym zmianom sprzeciwia się z kolei Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej, które twierdzi, że przez proponowaną zmianę zasady 500 metrów w czterech województwach nie zostaną zrealizowane wszystkie przygotowane plany.
Jak podkreślił poseł PiS Marek Suski:
Dotychczasowe przepisy były dość restrykcyjne. Inwestorzy mówili, że na podstawie tych przepisów nie mogli stawiać nowych farm, stąd projekt rządowy, który łagodzi te obostrzenia. Nie jest to powrót do praktyk, gdy elektrownie wiatrowe były czymś nowym na polskim rynku. Wówczas takie elektrownie były stawiane w bardzo niewielkiej odległości od zabudowań mieszkalnych, a badania naukowe mówiły o szkodliwości wiatraków dla zdrowia i życia ludzi i zwierząt. Dlatego kwestia ta została uporządkowana. Przyjęte rozwiązania były na tyle szczelne, że nowe elektrownie wiatrowe nie mogły być budowane – mówił Suski.
Zasada 700 metrów: PSEW zdecydowanie sprzeciwia się planowanym zmianom
PSEW twierdzi z kolei, że opóźni to rozwój lądowej energetyki wiatrowej.
Przyjęcie poprawki o zmianie odległości minimalnej od wiatraków z 500 na 700 metrów to dalsze blokowanie energetyki wiatrowej na lądzie. Tylko szeroko konsultowane i zaakceptowane przez stronę rządową i samorządową 500 metrów gwarantowało nowe megawaty wiatru już w ciągu 2 lat, a w kolejnych latach nawet do 22 GW – mówi Janusz Gajowiecki, prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej.
PiS proponuje także autopoprawkę, w ramach której inwestor ma oferować mieszkańcom gminy co najmniej 10 procent mocy zainstalowanej elektrowni wiatrowej. To ma pozwolić mieszkańcom korzystać z tego rozwiązania jako prosumentom wirtualnym – o czym opowiadała posłanka PiS – Ewa Malik.
Autor: SU
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.