Elektrociepłownia Nowa Sarzyna jest jedną z pierwszych w Polsce elektrociepłowni z własną instalacją fotowoltaiczną. Energia elektryczna uzyskana z paneli słonecznych o łącznej mocy 0,89 MWp pokryje część potrzeb własnych zakładu. Jej budowa trwała zaledwie osiem miesięcy.
W 2020 roku w Elektrociepłowni Nowa Sarzyna należącej do Grupy Polenergii, zrodziła się idea zabudowy ekologicznej instalacji fotowoltaicznej. Miała ona być wykorzystana do zaspokojenia części potrzeb własnych w trakcie normalnej eksploatacji bloku gazowo-parowego. W lutym 2021 roku podpisano umowę na realizację inwestycji. W kwietniu 2021 roku rozpoczęto zaś pierwsze prace konstrukcyjne. Budowa instalacji trwała do listopada 2021 roku.
Elektrociepłownia Nowa Sarzyna – początkowy projekt zakładał budowę farmy słonecznej
Początkowo projekt zakładał realizację farmy słonecznej o mocy 0,5 MWp. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych, dwustronnych paneli o mocy jednostkowej 530 Wp, całkowita moc zainstalowana instalacji podniesiona została do 0,89 MWp. Uruchomienie farmy słonecznej w Nowej Sarzynie spowodowało, że elektryczna moc zainstalowana w ENS wzrosła z poziomu 112,8 MW do 113,7 MW.
Przeczytaj także: TVN będzie zasilał anteny telewizyjne fotowoltaiką
W przypadku tego typu projektu istotne jest, że każda MWh z tej słonecznej inwestycji powoduje, że gdzie indziej nie wyprodukowana będzie ostatnia MWh z merit order – zwykle z paliw kopalnych.
Roczna redukcja emisji CO2 na poziomie 370 ton
Instalacja fotowoltaiczna w Elektrociepłowni Nowa Sarzyna zapewni roczną redukcję emisji CO2 na poziomie 370 ton. Przy średnim rocznym uzysku na poziomie 920 MWh, efekt wytwarzania energii ze słońca z uwzględnieniem oszczędności na potrzebach własnych elektrycznych szacuje się na około 0,6 mln PLN rocznie.
Jak informuje Polenergia realizacja zadania była bardzo trudna technicznie ze względu na stopień skomplikowania projektu wykonawczego, spotęgowany rozproszeniem i techniczną różnorodnością infrastruktury powiązanej z poszczególnymi instalacjami oraz potrzebą uwzględnienia istniejących już pod ziemią instalacji elektrycznych i wodnych.
Inwestycja zakładała maksymalne wykorzystanie dostępnych powierzchni na terenie ENS. Obejmowała dostawę oraz montaż instalacji fotowoltaicznych na gruncie, na dachach budynków. Wśród nich: Głównego, Budynku Administracyjnego, Stacji Uzdatniania Wody, Kotłowni Pomocniczej, na elewacji Budynku Głównego oraz w formie car-portów na parkingu.
Panele zamontowane w technologii SolarEdge
Dla części instalacji fotowoltaicznej zlokalizowanych na dachach budynków oraz elewacji została zastosowana technologia SolarEdge. Dzięki niej każdy panel jest monitorowany niezależnie, za pośrednictwem tzw. optymizerów. Zapewnia to odporność instalacji na zakłócenia zewnętrzne w postaci zacienień paneli.
Użyte inwertery marki SolarEdge SE50K współpracują z optymalizatorami SolarEdge P650. Zastosowaną technologię cechuje bardzo dobra wydajność energetyczna i wysokie bezpieczeństwo pożarowe.
W przypadku instalacji fotowoltaicznej zlokalizowanej na gruncie została zastosowana technologia Huawei w postaci falowników wysokiej mocy, typ SUN2000-60KTL-M0. Duże rozdrobnienie stringów pozwala zoptymalizować ich układ w stosunku do położenia słońca. Ponadto dobre algorytmy software gwarantują skuteczną produkcję energii elektrycznej.
We wszystkich instalacjach zostały zastosowane obustronne panele fotowoltaiczne marki ZNShine, typ: ZXM7-SPLDD144 o mocy 530 Wp. Zapewniają one dodatkowy uzysk energetyczny od światła docierającego do tylnej powierzchni panelu. Aby zapewnić wysoką sprawność takiego rozwiązania na dachach budynków zastosowano warstwę renowacyjną poszycia dachu powłoki. Jest to masa z dodatkiem aluminium o dużym współczynniku odbijania światła. W instalacjach na gruncie pod panelami została obsiana biała koniczyna.
Oprac. su
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.