Czym kierują się osoby decydujące się na wymianę ogrzewania? Wymiana ogrzewania na bardziej ekologiczne jest w wielu regionach obowiązkiem legislacyjnym. Prawo nie jest jednak jedynym powodem, dla którego Polacy wymieniają ogrzewanie. Tauron opublikował właśnie raport z badań, które wskazują, że blisko 40 procent wymieniających ogrzewanie robi to, aby wygenerować długofalowe oszczędności. Uczestnicy programu „Ogrzej się z TAURONEM” skorzystali już z ponad 500 tysięcy złotych dotacji do wymiany ogrzewania.
Przeczytaj także: Rosjanie ukradli farmę fotowoltaiczną
Wymiana ogrzewania: ekonomia i ekologia mają kluczowe znaczenie
Rozpoczynający się okres letni to najlepszy czas na modernizację, bądź wymianę domowego ogrzewania na bardziej efektywne i ekologiczne. Tak, aby przygotować się do kolejnego sezonu grzewczego. Wspieramy decyzje konsumenckie w tym zakresie. Między innymi poprzez atrakcyjny program dofinansowania. W jego ramach klienci skorzystali już z dotacji w wysokości pół miliona złotych – mówi Rafał Soja, prezes TAURON Sprzedaż.
Przeczyta także: Tauron dofinansowuje wymianę ogrzewania
Wymiana starych, wysokoemisyjnych kotłów na paliwa stałe jest w części regionów Polski koniecznością legislacyjną. Badania rynkowe wskazują, że znaczący wpływ na decyzję o inwestycji mają również walory ekonomiczne i ekologiczne.
Przeczytaj także: Ranking „Czyste Powietrze” – które gminy na czele?
Preferencje związane z wymianą ogrzewania
TAURON przeprowadził nowe badanie rynkowe. W jego ramach którego zapytano mieszkańców południowej Polski o preferencje związane z wymianą ogrzewania domowego.
Ponad połowa zapytanych potwierdza, że dostrzega problem zanieczyszczenia powietrza w sezonie grzewczym w swojej miejscowości. Jednocześnie, większość badanych, bo aż 73 procent deklaruje, że podejmuje działania, aby poprawić tę sytuację.
Kiedy Polacy planują wymienić ogrzewanie?
Wśród osób deklarujących chęć wymiany ogrzewania, co trzecia chce to zrobić do końca bieżącego roku. Pozostali w ciągu pięciu najbliższych lat.
Aż 60 procent ankietowanych potwierdza, że na decyzję o wymianie starego ogrzewania wpłynęła troska o środowisko naturalne. Przy wyborze nowego źródła ciepła badani kierują się także wygodą oraz komfortem użytkowania. Blisko 40 procent respondentów przyznaje, że poprzez wymianę ogrzewania chce wygenerować długofalowe oszczędności. Tyle samo chce skorzystać przy realizacji inwestycji z programu dofinansowania.
Zielony Zwrot Taurona z dofinansowaniem
Realizowany w ramach Zielonego Zwrotu TAURONA program propagujący wymianę ogrzewania, skierowany jest do właścicieli oraz współwłaścicieli domów jednorodzinnych. Dofinansowanie sięgające do 4200 złotych otrzymują osoby, które wymienią dotychczasowe urządzenia grzewcze na rozwiązania o wyższej klasie efektywności energetycznej. Bezzwrotne dofinansowanie przyznawane jest na pompę ciepła, kocioł gazowy kondensacyjny, elektryczny podgrzewacz przepływowy lub akumulacyjny.
Wymiana ogrzewania przynosi oszczędności
Jednym z najmocniejszych argumentów przemawiających za wymianą starego ogrzewania są kwestie finansowe. Nowoczesne technologie grzewcze efektywnie obniżają koszty ogrzewania. Wynika to przede wszystkim ze znacznie wyższej wydajności nowoczesnych urządzeń grzewczych. Czyli lepszego wykorzystywania energii zawartej w paliwach lub bezpośredniemu wykorzystaniu bezpłatnej energii z otoczenia.
Pompy ciepła najbardziej eko
Sprawność cieplna nowoczesnych urządzeń grzewczych jest minimum 10 procent wyższa od tradycyjnych. W praktyce różnice mogą sięgać 30 procent. To oznacza, że do ogrzania tej samej powierzchni lub ilości wody potrzeba będzie mniej paliwa. Najbardziej ekologicznym zastępstwem dla „kopciuchów” są jednak bez wątpienia pompy ciepła. Ich sprawność może sięgać nawet 600 procent. Wynika to wprost ze stosunku energii dostarczonej przez pompę w postaci ciepła do energii włożonej w postaci prądu – wylicza Łukasz Antoniewicz, ekspert technologii grzewczych w TAURON Sprzedaż.
Oprac. su
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.