Polacy zwracają coraz większą uwagę na jakość spożywanej żywności. Nauczyli się analizować etykiety, interesują się pochodzeniem produktów i ich właściwościami odżywczymi. Coraz chętniej szukają też alternatywy dla wciąż drogich sklepów z ekologiczną żywnością np. w postaci wirtualnych ryneczków. Zrzeszają one rolników, właścicieli sadów, pasiek, plantatorów czy po prostu przetwórców żywności, oferujących zdrowe produkty, przystępne cenowo.
Zwiększające się zainteresowanie Polaków zdrowym stylem odżywiania pokazuje opracowanie „Jak odżywiają się Polacy? Kukuła Healthy Food 2020”. 60 proc. jego respondentów zadeklarowało, że stara się zdrowo odżywiać na co dzień, a 47 proc. zmieniło nawyki żywieniowe na zdrowsze w ciągu ostatnich 12 miesięcy. W badaniu CBOS „Jak zdrowo odżywiają się Polacy” natomiast, niemal połowa ankietowanych wymieniła stosowanie wartościowego menu jako działanie, które w największym stopniu przyczynia się do poprawy zdrowia ludzi. Zdecydowana większość badanych (80 proc.) przez CBOS jest przekonana, że odżywia się zdrowo lub bardzo zdrowo. Jedynie 17 proc. respondentów twierdzi, że ich dieta jest niezdrowa, a 3 proc. nie jest w stanie tego określić.
Zdrowa żywność z internetu
W Polsce powstaje coraz więcej sklepów ze zdrową, ekologiczną żywnością, zakupy w większości z nich łączą się jednak ze sporym wydatkiem. Alternatywę stanowi kupowanie bezpośrednio u rolników, co daje podwójną korzyść. Często prowadzą oni działalność opartą na rodzinnych tradycjach, kontynuowanych przez kolejne pokolenia. Kupując bezpośrednio od nich, można więc wesprzeć lokalne biznesy, a jednocześnie mieć pewność, że produkty będą wysokiej jakości.
Skąd ta pewność? Zwiększający się popyt na wysokogatunkową żywność coraz bardziej zachęca rolników, właścicieli sadów i producentów do wychodzenia na przeciw oczekiwaniom konsumentów i dostarczania zdrowych i świeżych towarów. Producenci zwracają baczniejszą uwagę na naturalność, ekologiczność i bezpieczeństwo. Coraz chętniej aktywnie poszukują też klientów i promują swoją działalność w internecie, podkreślając właściwości prozdrowotne oferowanej żywności – np. miodów.
Co region, to inny przysmak
Każdy region Polski słynie z innych produktów. W województwie lubelskim na przykład króluje uprawa malin – to tam jest najwięcej plantacji tych owoców w Polsce, a ceny skupu cały czas wzrastają. Ze względu na popularność malin na Lubelszczyźnie, w tamtym regionie za pośrednictwem serwisu ogłoszeniowego OLX można zakupić m.in. sadzonki, świeże owoce na wagę oraz naturalne soki z malin. W województwie lubelskim, podobnie jak m.in. na Podlasiu, w Wielkopolsce oraz na Warmii i Mazurach, na szeroką skalę odbywa się produkcja miodu – producenci oferują miody najwyższej jakości, wyprodukowane we własnych pasiekach – wielokwiatowe, gryczane, faceliowe i wiele innych rodzajów.
Jak w 2020 r. podawał Główny Urząd Statystyczny w opracowaniu „Rocznik Statystyczny Rolnictwa 2019”, Mazowsze jest na pierwszym miejscu pod względem powierzchni sadów. Gospodarstwa sadownicze oferują m.in. powidła, soki, galaretki i przetwory z własnych owoców – popularne są też dżemy, syropy, konfitury. Sadownicy sprzedają również przeróżne odmiany jabłek, gruszek i śliwek, a do łask wracają stare, polskie odmiany.
Zdrowe produkty zebrane w jednym miejscu
Miesięcznie średnio ponad 1,5 miliona osób szuka na OLX ogłoszeń związanych z żywnością i produktami rolnymi. Serwis ten, w kategorii Rolnictwo/Ryneczek na OLX skupia właścicieli sadów i pasiek, rolników, plantatorów oraz innych producentów i dostawców żywności wysokiej jakości z całej Polski. Obecnie znajduje się tam ponad 20 tys. ogłoszeń związanych z ofertowaniem sprzedaży zdrowej żywności. Co można w nich znaleźć? Mogą to być świeże jaja od rolników, żywność ekologiczna, miody, sery, owoce, warzywa i grzyby.
Najwięcej osób poszukuje ogłoszeń z kategorii Rolnictwo/Ryneczek na OLX w niedzielę – średnio jest to 90 tys. osób. Pod względem województw w czołówce znajdują się województwa mazowieckie i małopolskie – mają one największą liczbą ogłoszeń (około 2,5 tys. ofert). W ścisłej czołówce są producenci z Wielkopolski, Śląska i Lubelszczyzny (około 2 tys. ofert).
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.