Polska Spółka Gazownictwa NFOŚiGW będą wspólnie działać na rzecz transformacji energetycznej Polski oraz poprawy jakości powietrza. Współpraca ma się koncentrować na wspieraniu dywersyfikacji dostaw i rozbudowy infrastruktury sieciowej gazu ziemnego.
Gaz ziemny to paliwo kopalne, jednak znacznie bardziej przyjazne środowisku niż węgiel. W procesie transformacji z energetyki węglowej na zieloną coraz częściej wskazywany jest jako paliwo przejściowe. Nie tylko w transporcie, zdaniem NFOŚiGW, z powodzeniem może być wykorzystywany także w ciepłownictwie. Resort środowiska chce więc dążyć do zabezpieczenia stabilności dostaw i dystrybucji gazu.
Dlatego z jednej strony zabezpieczamy dostawy gazu poprzez import i zwiększenie własnej produkcji. Z drugiej strony, chcemy modernizować infrastrukturę gazową, tak aby mogły z niej korzystać bez ograniczeń: energetyka, przemysł oraz odbiorcy indywidualni. Te dwa cele pomoże nam realizować dzisiejsze porozumienie o współpracy między NFOŚiGW i PSG – podkreśla Michał Kurtyka, minister klimatu i środowiska.
Wsparcie w okresie przejściowym
Sygnatariusze porozumienia zobowiązali się do takich wspólnych działań, jak aktywizacja nieczynnych przyłączy gazowych, zmniejszenie negatywnego oddziaływania przedsiębiorstw oraz sektora ciepłowniczego na środowisko, rozwój biogazowni i biometanowni, rozbudowa niskoemisyjnego transportu, w tym infrastruktury tankowania CNG i LNG oraz rozwój klastrów oraz spółdzielni energetycznych. Obie strony zamierzają także realnie wspierać działania Polaków w zakresie wymiany źródeł ciepła.
Polska energetyka stoi przed ogromnym wyzwaniem, zwłaszcza w aspekcie energii cieplnej. Ciepłownictwo systemowe pokrywa aż 42 proc. krajowego zapotrzebowania na ciepło, a codziennie korzysta z niego ponad 15 mln Polaków. Wiele ciepłowni wciąż jednak nie rozpoczęło działań modernizacyjnych, aby sprostać wymaganiom stawianym przez Unię Europejską. Jestem przekonany, że dzięki współpracy z NFOŚiGW uda nam się nie tylko zadbać o czyste powietrze, ale także o bezpieczeństwo energetyczne Polaków – mówi Robert Więckowski, prezes Polskiej Spółki Gazownictwa.
Nie tylko ekonomia i środowisko
PSG i NFOŚ planują także działania edukacyjne, których celem będzie pogłębianie świadomości społecznej na temat ochrony środowiska, efektywności energetycznej i paliw alternatywnych. Współpraca zakłada ponadto promowanie technologii jednoczesnego wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej, zamiany paliw wysokoemisyjnych na niskoemisyjne w źródłach przemysłowych, zawodowych ciepłowniczych.
Współpraca ma przynieść wymierne efekty ekologiczne i ekonomiczne. Najważniejszy cel to, oczywiście, poprawa jakości powietrza, przyjazna środowisku energetyka prowadzi jednak także do realnych oszczędności – jest wyraźnie bardziej ekonomiczna niż węglowa. PSG chce ponadto dążyć do zredukowania ubóstwa energetycznego, które wciąż dotyka znaczną część Polaków.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.