Nowe studia podyplomowe ruszają wraz z początkiem roku akademickiego. Właśnie odbyła się ich inauguracja. W ocenie przedstawicieli Ministerstwa Klimatu i Środowiska, na rynku brakuje osób z taką wiedzą.
Studia podyplomowe klimat i energia mają się odbywać w trybie niestacjonarnym i będą trwać dwa semestry. Problematyka zmiany klimatu będzie przedstawiona jako czynnik determinujący przygotowywaną politykę Europejskiego Zielonego Ładu, a także Politykę energetyczną państwa i wynikające z niej konsekwencje dla miksu energetycznego Europy i Polski, a także dla strategii rozwoju JST i przedsiębiorstw.
Program studiów obejmuje trzy komponenty: zagadnienia ekonomiczne, kwestie prawne z zakresu prawa międzynarodowego, prawa unijnego i ich konsekwencji dla warunków funkcjonowania przedsiębiorstw w Polsce. A także obszar wiedzy praktycznej z zakresu programowania rozwoju regionalnego i przedsiębiorstw ,zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.
W niedawnej inauguracji studiów podyplomowych wzięła udział Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska Małgorzata Golińska.
Wierzymy w efekty mnożnikowe, które te dobrze zainwestowane w rozwój kapitału ludzkiego pieniądze, przyniosą nam wszystkim i środowisku – mówiła podczas inauguracji wiceszefowa resortu klimatu i środowiska.
Golińska podkreślała, że resort swoją działalnością „obejmuje szeroki zakres spraw dot. klimatu i zrównoważonego rozwoju, w tym przede wszystkim kształtowanie oraz wdrażanie polityki klimatycznej tak, aby uwzględnić potrzeby zarówno ludzi współcześnie żyjących, jak i przyszłych pokoleń”.
Kształtujemy zasoby środowiska naturalnego w zgodzie z zasadami zrównoważonego rozwoju, rozwijamy postawy proekologiczne oraz tworzymy nowoczesną politykę klimatyczno-energetyczną państwa – mówiła wiceminister.
Do zagadnień, jakimi zajmuje się resort Golińska zaliczyła również m.in. realizację zadań z zakresu efektywności energetycznej, jakości powietrza i emisji do niego substancji. Jak również adaptacji do zmian klimatu, nadzór nad przygotowaniem i realizacją w kraju programów ochrony powietrza oraz planów działań krótkoterminowych.
Podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej kluczowym zadaniem resortu
Wiceminister podkreśliła, że jednym z najistotniejszych zadań resortu jest również podnoszenie poziomu świadomości ekologicznej i kształtowanie postaw ekologicznych społeczeństwa poprzez promowanie zasad trwałego i zrównoważonego rozwoju.
Stanowi to kluczowy czynnik, który wpływa zarówno na aktualny i przyszły stan zasobów naturalnych, funkcjonowanie ekosystemów, jak i na jakość otaczającego środowiska – mówiła wiceszefowa resortu klimatu i środowiska.
Golińska zwracała uwagę na ogromne potrzeby edukacyjne w zakresie, którym zajmuje się resort.
To pole dla celowej i rozsądnej interwencji państwa w działanie wolnego rynku edukacji podyplomowej – zbyt mało wciąż mamy wszechstronnie wyedukowanych specjalistów. Tematyka zrównoważonego rozwoju, choć znajduje się w centrum debaty publicznej na świecie, wciąż jest u nas zagadnieniem dość niszowym – tłumaczyła wiceminister klimatu i środowiska.
Studia podyplomowe klimat i energia organizowane są przez Instytut Ochrony Środowiska w Państwowym Instytucie Badawczym. Przedsięwzięcie dofinansuje Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.