Od tego tygodnia klienci Banku BNP Paribas mogą składać wnioski o kredyt w ramach programu „Czyste powietrze”. Właściciele i współwłaściciele domów jednorodzinnych lub lokali wydzielonych w takich domach, którzy zdecydują się wymienić źródła ciepła, mogą liczyć na dotację sięgającą 37 tys. zł.
Maksymalna kwota kredytu to 100 tys. zł, zaś spłatę można rozłożyć nawet na 12 lat. Kredyt objęty jest Gwarancją Banku Gospodarstwa Krajowego. O kredyt można ubiegać się w sieci własnej oddziałów Banku BNP Paribas, jednak w kolejnym etapie, będzie on dostępny również u partnerów instytucji.
Wszystkie formalności, zarówno związane z kredytem, jak i z dotacją oraz gwarancją BGK z Ekologicznego Funduszu Poręczeń i Gwarancji, klient załatwi w trakcie jednej wizyty, przy jednym „okienku”. Rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO), obliczona na podstawie reprezentatywnego przykładu Kredytu Czyste Powietrze na 15.07.2021 r., wynosi 5,72 proc.
Przyznane dotację będą musiały pokryć koszty wymiany starych i nieefektywnych źródeł ciepła na paliwo stałe na nowoczesne, spełniające najwyższe normy. Beneficjenci mogą również zainwestować w instalacje centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, fotowoltaikę czy przeprowadzenie niezbędnych prac termomodernizacyjnych budynku.
Nowoczesne ogrzewanie to lepsze warunki życia i czystsze powietrze
Przyszłość planety to cel, który musi łączyć całe społeczeństwa, od zwykłych konsumentów, przez biznes, po politycznych decydentów. Program „Czyste Powietrze” to świetny przykład, że to możliwe. Dotacje są realnym wsparciem dla wszystkich osób planujących modernizację systemów ogrzewania. Sektor bankowy odgrywa kluczową rolę, finansując inwestycje i pośrednicząc w ubieganiu się o dotacje. Inicjatywa należy teraz do właścicieli i współwłaścicieli domów – podkreśla Robert Mańczak, Dyrektor Zarządzający Pionu Rozwoju Produktów i Relacji z Klientami w Banku BNP Paribas.
Cieszę się, że kolejny bank uruchamia Kredyt Czyste Powietrze. To gwarantuje potencjalnym wnioskodawcom programu „Czyste Powietrze” większy dostęp do dofinansowania na wymianę nieefektywnych źródeł ciepła i termomodernizację domów, co przełoży się na lepsze warunki życia i poprawę jakości powietrza – mówi z kolei Paweł Mirowski, Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, odpowiedzialny za wdrażanie ogólnopolskiego programu.
Wnioski o kredyt w ramach programu „Czyste Powietrze” można składać od 27 września br.
Przypomnijmy, że uruchomiony w 2018 roku program „Czyste Powietrze” ma służyć skutecznej poprawie jakości powietrza oraz zmniejszeniu emisji gazów cieplarnianych. O dotację mogą ubiegać się zarówno właściciele, jak i współwłaściciele domów jednorodzinnych oraz wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą. Program jest wdrażany przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, we współpracy z 16 wojewódzkimi oddziałami NFOŚiGW.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.