Eko inicjatywa ING Banku Śląskiego po raz pierwszy pojawiła się na Mapie Retencji publikowanej przez manifestklimatyczny.pl. Mapa ma na celu zbieranie danych o przykładach małej retencji w Polsce.
Do 2030 roku ING zamierza uzyskać neutralność klimatyczną. Aby osiągnąć ten cel bank w 2017 roku ogłosił pierwszą Deklarację Ekologiczną, zgodnie z którą zrealizował wiele zadań dla dobra środowiska. Jakie to zadania? Przede wszystkim związane z ofertą wspierającą klientów ING w ekologicznym stylu życia. Bank przyznaje korzystniejsze cenowo pożyczki na cele ekologiczne, w tym na budowę domów jednorodzinnych które mają niskie zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji. W jego ofercie dla inwestorów znalazł się fundusz NN (L) Globalny Odpowiedzialnego Inwestowania, w którym 25 proc. inwestycji jest ulokowane w „zielone” branże, np. zarządzanie wodą, transformacja energetyczna, gospodarka obiegu zamkniętego. ING rozwija też obsługę klientów i sprzedaż w bankowości elektronicznej. Dzięki temu ogranicza emisje związane z środkami komunikacji i zużyciem materiałów eksploatacyjnych.
ING deklaruje, że do 2023 roku w swojej flocie będzie mieć wyłącznie samochody o napędzie hybrydowym lub plug-in. Bank zamierza też zmniejszyć o 30 proc. liczbę podróży służbowych przechodząc na spotkania zdalne. Zastosuje też innowacyjne przeszklenia okienne, które mogą wytwarzać prąd, regulować klimat pomieszczeń i ogrzewać wnętrza – szyby będą emitowały promieniowanie cieplne ze słońca, co może zastąpić centralne ogrzewanie.
Cenna deszczówka
ING podejmuje też działania na mniejszą skalę. To właśnie dzięki jednej z takich inicjatyw bank trafił na Mapę Retencji. Oznaczono na niej zbiornik na deszczówkę zlokalizowany w budynku centrali ING Banku Śląskiego w Katowicach. Objętość retencyjna zbiornika wynosi 15m3. Bank wykorzystuje zebraną wodę deszczową do podlewania zieleni wokół budynków.

Zmiany klimatu sprawiają, że na świecie brakuje wody. Zdajemy sobie sprawę, że liczy się każda kropla, dlatego postanowiliśmy wykorzystać wodę, która spada nam z nieba i zbudowaliśmy zbiornik do gromadzenia deszczówki. Zebraną wodę wykorzystujemy do podlewania zieleni wokół naszych budynków centrali w Katowicach. To jeden z wielu przykładów realizowanej przez nas na co dzień Strategii Zrównoważonego Rozwoju. Cieszymy się, że nasze działania zostały dostrzeżone przez rynek – mówi Joanna Erdman, wiceprezes zarządu ING Banku Śląskiego.
Woda na mapie
Mapę Retencji tworzą autorzy Manifestu Klimatycznego – eksperci, którzy na co dzień zajmują się problematyką środowiskową. Są wśród nich naukowcy, eksperci i przedsiębiorcy, a ich celem jest redukowanie negatywnego wpływu człowieka na środowisko naturalne. Na opracowanej przez nich Mapie Retencji zamieszczane są informacje o zbiornikach, stawach czy oczkach wodnych, które nie powstają przez przegradzanie rzek i strumieni. Zaznaczana jest ich dokładna lokalizacja. Obecnie na mapie znajduje się kilkadziesiąt tego rodzaju obiektów, zarówno tych prowadzonych przez przedsiębiorstwa, jak i przez osoby prywatne. Można więc na niej znaleźć zarówno zbiornik retencyjny z pompownią zakładu z Bydgoszczy, jak i beczkę na deszczówkę ustawioną na balkonie.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.