Europejczycy wolą naprawiać niż wyrzucać. Polacy, którzy chcą postępować w ten sam sposób, mogą poznać sposoby podczas Festiwalu Szkła Artystycznego i Upcyklingu. Już w najbliższą sobotę we Wrocławiu chętni będą mogli nauczyć się, jak zrobić torbę ze starej tkaniny. Będą też pokazy tworzenia szkła artystycznego, zachęcające do ponownego wykorzystania zużytych butelek. A dla chętnych – seminaria na temat właściwej segregacji odpadów.
Czy upcykling ma szansę stać się nowym silnym trendem konsumenckim? Wiele wskazuje na to, że nie jest to jedynie przejściowa moda. Według badania Eurobarometru, 77 proc. Europejczyków próbuje naprawiać swoje urządzenia przed zakupem nowych. Ta rewolucja nawyków konsumenckich idzie w parze ze zmianami przepisów, umożliwiających budowanie modelu gospodarki cyrkularnej. Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu i Związek Artystów Szkła chcą przybliżyć ten temat podczas niecodziennej imprezy. Jest nią Festiwal Szkła Artystycznego i Upcyklingu.
Drugie życie przedmiotów
Odpowiedzialna konsumpcja to nie tylko kwestia codziennego, prozaicznego życia. Zyskująca na popularności filozofia zero waste i rezygnacja z tymczasowych trendów na rzecz ponadczasowości zapoczątkowały także zmiany w sztuce i architekturze. W dziedzinach tych widać wyraźny zwrot ku bardziej odpowiedzialnemu projektowaniu i twórczości opartej na zamkniętym obiegu przedmiotów.
Działalność artystyczna i rzemieślnicza nie może ograniczać się dziś jedynie do okresu powstawania dzieła – powinna obejmować cały cykl jego użytkowania i istnienia. Dlatego współcześni twórcy tak często zastanawiają się – co stanie się z przedmiotami, gdy przestaną pełnić swoją funkcję? To pytanie staje się punktem wyjścia dla idei upcyklingu – mówi Natalia Komorowska, pomysłodawczyni festiwalu.
Odpowiedzialność za przyszłość przedmiotów związana jest z wykorzystaniem powstałych już materiałów i surowców poprzez nadanie im nowej formy i funkcji. To główne założenie upcyklingu, po który coraz częściej i chętniej sięgają artyści.
Takie podejście sprzyja ekologicznym postawom. Już dziś rośnie liczba osób, które podejmują świadome swoje decyzje zakupowe, sięgając po trwałe i solidnie wykonane produkty. Coraz istotniejsze jest dla nich również „prawo do naprawy” – to ważny krok ku bardziej zrównoważonej konsumpcji, a docelowo – ku budowaniu nowego modelu gospodarczego całej Europy. Cieszę się, że dzięki realizacji inicjatyw, takich jak Festiwal Szkła Artystycznego i Upcyklingu możemy wspierać ten proces – podsumowuje Leszek Gaś, Dyrektor Biura Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu.
Szkło na gorąco
Czego mogą się spodziewać uczestnicy imprezy? W programie znajdują się warsztaty szycia toreb ze starych, zbędnych tkanin i reklamowych wydruków. Są też spotkania poświęcone odpowiedzialnej konsumpcji i ponownemu wykorzystaniu odpadów. A także pokazy formowania szkła i technik powstawania witraży. Miłośników szkła czeka prawdziwa uczta – o technikach swojej pracy i tajemnicach tego wyjątkowego surowca opowiedzą m.in. Jakub Kwarciński, założyciel Związku Artystów Szkła i właściciel wrocławskiej marki Ende Ceramics oraz Joanna Muzyka, absolwentka wrocławskiej ASP. Artystka zdradzi publiczności kulisy formowania szkła na gorąco.
Wszyscy zainteresowani szklaną twórczością będą mieli okazję podziwiania pokazu powstawania witrażu metodą Tiffany’ego, który poprowadzi Natalia Komorowska. Jest ona absolwentką wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych im. Eugeniusza Gepperta i pomysłodawczynią wydarzenia. Na uczestników festiwalu będą czekać także pokazy tworzenia szkła artystycznego, zachęcające do ponownego wykorzystania zużytych butelek, a także seminaria na temat właściwej segregacji odpadów.
Warsztaty i spotkania z wrocławskimi artystami trwać będą od godziny 12.00 do 17.00 w przestrzeni wrocławskiego podwórka przy ulicy Jedności Narodowej 42-44A. Wydarzenie zwieńczy koncert Kuby Kęsy, wokalisty i gitarzysty, uczestnika trzeciej edycji popularnego programu telewizyjnego „Idol. Zagra on dla zgromadzonej publiczności o godz. 18.00.
Ekobiznes.pl to specjalistyczny serwis informacyjny o ekologii w biznesie. Codziennie publikujemy najświeższe ekonewsy i autorskie wywiady z przedstawicielami świata nauki i biznesu. Znajdź nas na Linkedinie lub Facebooku, albo subskrybuj Newsletter i bądź na bieżąco z najciekawszymi ekoinformacjami.